Phaseolus sp gen kaynaklarının soğuk ve don stresine tolerans açısından fenotiplenmesi ve genotiplenmesi
Phenotyping and genotyping of phaseolus sp genotypes from chilling and freezing stress tolerance
  1. Tez No: 467989
  2. Yazar: BİLGEHAN TURAN CERTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Fasulye ülkemizin her tarafında taze ya da kuru tane amaçlı açık alanlarda ve taze tüketim amaçlı kışları seralarda yetiştirilmektedir. İlkbaharda fide döneminde ve sonbaharda generatif döneme rastlayan soğuk (10 oC altındaki sıcaklıklar) ve don stresi (0 oC altındaki sıcaklıklar) bitkininin üretimini sınırlayan en önemli stres faktörü olarak kabul edilmektedir. Gen kaynaklarından yararlanarak geliştirilecek soğuğa toleranslı çeşitler güvenli üretimin sağlanması için büyük önem arz etmektedir. Yapılan bu çalışmada yüksek rakımlardan toplanan ekotipler dâhil 130 genotipi içeren Phaseolus vulgaris, türlerini kullanarak soğuğa toleranslı çeşitlerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Fasulye gen kaynakları hücre ve bitki seviyesinde fide ve çiçeklenme devresinde iklim odalarında 0 oC'de ve 5 oC'de soğuk stresi için -3 oC'de don stresi için test edilmiştir. Soğuk ve don stresine tabi tutulan genotipler fide evresinde hücre membran stabilitesi, klorofil ölçümleri, yaprak rengi ve görsel skala (zararlanma indeksi) ölçümleri gerçekleştirilerek seleksiyona tabi tutulmuştur. Yapılan ölçümlerin sonucunda soğuk ve don stresine toleransı belirlemede en önemli kriterin görsel değerlendirmenin olduğu belirlenmiştir. Seleksiyon çalışmaları sonuçlarına göre öncelikli olarak don stresine tabi tutulan genotipler olmak üzere zararlanma indeksi 1, 2 ve 3 grubuna giren 55 genotip seçilmiştir. İklim odalarında yapılan testlemeler sonucu 55 çekirdek koleksiyonun moleküler karaterizasyonu SRAP (Sequence Related Amplified Polymorphism) yöntemi ile belirlenmiştir. Moleküler karakterizasyon çalışmalarında 19 SRAP primeri kullanılarak dominant veriler elde edilmiştir. PCR amplifikasyon sonucunda toplam 211 DNA bandının 109 tanesinin polimorfik olduğu tespit edilmiştir. Seçilen gen kaynaklarını kullanarak gelecekte yapılacak olan tarla ve sera adaptasyon çalışmaları sonucu soğuk ve don stresine toleranslı taze fasulye çeşitlerin geliştirilmesi ile tarlada erken ilkbahar ve geç sonbahar, serada kış aylarında daha güvenli üretim imkânı sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Beans are cultivated in open areas for fresh or dry grains all over the country and beans are cultivated in greenhouses for fresh consumption purposes in winter. Chilling (temperatures below 10 ° C) and freezing stress (temperatures below 0 ° C) are considered to be the most important stress factors limiting the production of the plant during generations in the late spring and early autumn. Tolerant varieties to be developed by utilizing plant genetic resources are of great importance for ensuring safe production. In this study, it was aimed to develop chilling and freezing tolerant varieties using Phaseolus vulgaris species containing 130 genotypes including ecotypes collected from high altitudes. The bean genetic resources were tested at seedling stage for chilling stress at 0 oC, at 5 oC and for freezing stress at -3 oC at cell and plant level in the climate chambers. Genotypes subjected to chilling and freezing stress were subjected to selection by performing measurements of cell membrane stability, chlorophyll measurement, leaf color and visual scale (cold damage index) at seedling stage. As a result of the measurements made, it was determined that the most important criterion for determining the chilling and the freezing stress tolerance is the visual evaluation (cold damage index). Of the genotypes tested for freezing stress, 55 genotypes belonging to groups 1, 2 and 3 of the cold damage index were selected for further studies. The molecular characterization of the 55 score collection was determined by the Sequence Related Amplified Polymorphism (SRAP) method. Molecular characterization studies were performed using 27 ISSR primers to generate the dominant data. In total, 211 DNA fragments were scored, 109 of which were polymorphic. Future field and greenhouse adaptation studies using selected genetic resources will provide safer crops in early spring and late autumn and winter with the development of fresh bean varieties tolerant to chilling and freezing stress.