Lie cebirleri ve sınıfları
Lie algebra and classefection
  1. Tez No: 467999
  2. Yazar: MOHAMMAD ZMMO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN TUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Pre-Lie cebirler özellikle geometri ve fizik gibi birçok alanda önemli rol oynar. Bir post-Lie cebir, pre-Lie cebrin bir genellemesidir. Lie cebir çifti (L; n) için post-lie cebir yapısı incelenmiş, yarıbasitlik ve çözülebilirlik için post lie cebrin varlık kriteleri Burde (2009), Burde (2016) ve Burde (2012) teknikleri yenilenerek incelenmiştir. N-türev kavramı, türev ve 3-lü türev kavramının doğal bir genellemesedir. L sonlu boyutlu bir Cartan altcebir tarafından derecelendirilmiş bir Lie cebir olsun. L nin türev cebri ile N-türev cebri ili¸skisi incelenmiş ve çakışmaları için koşullar Lian ve Chen (2016) teknikleriyle belirtilmiştir. Schrödinger-Virasora cebir, Kac-Moody cebirlerde uygulanmı¸stır. Ayrıca, basit cebirler için ( ; ; )􀀀türev kavramı ve özellikleri ara¸stırılmı¸stır. Genelle¸smi¸s türevler kullanılarak post-Lie cebir yapısı sınıflandırılabilece˘gi belirlenmi¸stir.
Özet (Çeviri)
Post-Lie algebras were introduced by Valette in relation to the disintegration homologies of the posets and various studies were carried out on them. Pre-Lie algebras play an important role in many areas, especially geometry and physics. The post-lie algebraic structure for the Lie algebra pair (L; n) is examined, and the post-lie algebra entity criterion for semi-simplicity and solvability has been investigated by revising the Burde (2009), Burde (2016) and Burde (2012) techniques. The concept of the N-derivative is a natural generalization of the derivative and the 3-dimension derivative concept. Let L be a Lie algebra rated by a Cartan subtype of finite dimension. The N-derivative algebra and the N-derivative algebraic relation have been studied and the conditions for overlapping Lian ve Chen (2016) have been reported. Schrdinger-Virasora algebra, Kac-Moody algebra. In addition, (elfa;beta ;gama ) - derivative concept and its properties have been investigated for simple algebras. It has been determined that post-Lie algebraic structure can be classifiedusing generalized derivatives. A post-Lie algebra is a generalization of pre-Lie algebra.