Aort atar damarının yerel olmayan elastisite ve yüzey enerjisi yöntemleriyle boyut etkisine bağlı burkulma analizi ve sonlu elemanlar modeli
Size dependent buckling analysis of aorta artery using nonlocal elasticity theory and surface elasticity theory and its finite element model
- Tez No: 468000
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CİVALEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Aort atardamarı insanlar ve neredeyse bütün hayvanlar için en ölümcül öneme sahip olan damardır. Aort atardamarı temizlenmiş (oksijenlenmiş) kanı bütün vücuda iletmek için öncelikle arter atardamarlara daha sonra da kılcal damarlara kan iletir. Bu yüzden aort atardamarının stabilitesi canlılarda çok büyük öneme sahiptir. Bu tezde aort atardamarının burkulma analizi klasik ve boyut etkisine bağlı olarak yerel olmayan elastisite teorisi ve yüzey enerjisi yöntemleriyle hesaplanacak olup ayrıca sonlu elemanlar tabanlı bir paket program olan ANSYS 17,0 ile aort atardamarı modellenmesi ve burkulma analizi adım adım gösterilerek yapılacaktır ve boyut etkisine bağlı teorilerden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Aorta artery is the most fatal artery for human being and almost all animals. The aorta artery is the artery which carries the clean (oxygenated) blood to the arterial arteries and all the body. Therefore, the stability of the aortic artery has huge importance in vivo. In this thesis, the buckling analysis of aorta artery has been investigated by using classical, non-local elasticity and surface energy theories and the aorta artery will be modeled and analyzed step by step by using a finite element based computer program ANSYS 17,0. Results obtained from classical, size dependent theories and ANSYS has been compared.