Terkedilmiş endüstriyel alanlarda dönüşüm
Transformation into abandoned industrial areas
  1. Tez No: 468079
  2. Yazar: KADER AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
TERKEDİLMİŞ ENDÜSTRİYEL ALANLARDA DÖNÜŞÜM Endüstri miras yapıları yaşanan küresel değişim ve teknolojinin gelişmesiyle çağın ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için bulundukları kent içinde işlevlerini yitirmiş ve atıl durumda kalmışlardır. Endüstri yapıları dönüşüm kavramı ile yeniden işlevlendirilerek bulundukları bölgelerde atıl vaziyetten çıkartılarak kente ve çevre halkına yeniden kazandırılmaktadırlar. Yeniden işlevlendirme ile yapıların tarihi değerleri korunarak gelecek nesillere aktarılması sağlanmaktadır. Tarihi endüstri yapıları genellikle kent merkezlerinde veya kıyı alanlarında inşa edilmiştir. Türkiye'de 256 adet endüstri yapısı inşa edilmiş ve yapılardan sadece 43 tanesi günümüze kalmıştır. Endüstri miras yapılarının çoğu İstanbul İl'inde inşa edilmiştir. Tez kapsamında, Endüstri yapıların yeniden işlevlendirilmesinde koruma kavramı ve yapıların dönüşümü ve topluma kazandırılmasını amaç edinmiş Dünya'da kurulmuş örgütler hakkında bilgi verilmiştir. Endüstri miras yapıların belli dönemler arası tarihsel süreçleri ve yapıların Dünya'da ki gelişimi incelenerek, yerel ve uluslararası örnekleri incelenmiştir. Yerel örneklerden; Hasanpaşa Gazhanesi (dönüşüm devam etmektedir)- Kültür Merkezi ve Enerji Müzesi'ne, Cibali Sigara ve Tütün Fabrikası - Kadir Has Üniversitesi'ne, Hasköy Tersanesi ve Lengerhane yapılarının - Rahmi Koç Müzesi'ne dönüşümleri, Uluslararası örneklerden; Viyana Gazometreleri - Konut, Ofis, İşyeri, AVM(karma kullanım)'a, Rotermann'da ki Eski Un Deposu - İşyeri' ne, New York Demiryolu Viyadüğünün - High Line Park'a ve Leopolde Tren İstasyonu - Sergi Merkezi'ne dönüşümleri incelenerek, elde edilen veriler doğrultusunda analizler ve dönüşüm örneklerinin izlediği ilkelerin betimlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
TRANSFORMATION INTO ABANDONED INDUSTRIAL AREAS Industrial heritage structures have been lost and idle because they have not been able to meet the needs of the modern age through the development of living global change and technology. Industrial structures are reintroduced to the public intentionally and economically by being reused by the concept of transformation. Protecting the history of constructions through reworking and transferring them to future generations. Historic industrial structures, was built in headquarters centers or coastal areas. In Turkey, 256 industrial structures were constructed and only 43 of them were left in the day. Most of them, was built in İstanbul Province. Within the scope of the thesis, the aim of the re-training of industrial structures is to transform the concepts of protection and constructions and to collect them. Information has been given about organizations established in the world. Local and international examples have been examined. From local examples; Hasanpaşa Gazhanesi, Cultural Center and Energy Museum, Cibali Smoking and Tobacco Factory, Kadir Has University, Hasköy Shipyard and Lenger Structures' - Rahmi Koç Museum, International examples; Vienna Gazometer - Residential, Office, Workplace, AVM (Mixed Use) ', Eskin Warehouse in Rotermann - Workplace, New York Railway Viaduct - High Hat Park and Leopolde Train Station - Exhibition Center, the analysis of the data obtained, and the representation of the principles on which the derivative examples are followed.