İzmir İlinde yem sanayinin durumu ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 46809
  2. Yazar: MURAD MİRSAİDOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT ASYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
50 ÖZET Araştırma İzmir ili karma yem fabrikalarının teknik yönden incelenmesi ve 1987-1994 yılları arası izmir ili karma yem sanayinin kapasite ve üretimindeki gelişmeleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 9 karma yem fabrikasından anket yolu ile toplanan bilgilerin değerlendirilmesi ve 1987-1994 yılları arası İzmir ilinde üretim yapan karma yem fabrikalarına ait aylık üretim raporlarının incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar genel olarak söyle özetlenebilir. İncelenmede bulunulanan karma yem fabrikalarının % 67 'si Dikey üretim sisteminde, % 33'ii de ön ögütmeli üretim sisteminde çalışmaktadır. Karma yem fabrikaları hammaddeleri Ege bölgesinden temin etmeyi ön planda tutmalarına rağmen, pahalılığında ve yetersizliğinde diğer bölgelerden ve ithal olarak da temin etmektedirler. _Llncelenen karma yem fabrikalarının tümü hammaddeleri öğütmede Çekici i değirmenler, karıştırmada ise çift helezonlu yatay karıştırıcılar kullanmaktadır. Söz konusu karma yem fabrikaların % 78' i karma yemi ayrıca pelet seklinde de üretmektedir. Bu fabrikalarda kullanılan presler Yatay ve Dikey Matrisli preslerin, matrisi dik olanıdır. Sıcak peletlerin soğutulmasında karma yem fabrikalarının % 33 'ü Karsı Hava Akimi ı (Yatay) Soğutucular, diğer % 45 ' i de Dikey Soğutucular kullanmaktadır. Tüm karma yem fabrikaları ürettikleri karma yemleri hem döküm, hem de ambalajlanmış olarak pazarlamaktadır. Ambalajlama ünitesinin kapasitiesi de 250-300 kg/dak. 'dır.51 1987-1994 yılları arası 8 yıllık bir dönemde İzmir ili karma yem sanayinin kapasitesi ortalama yılda % 5.54 düzeyinde bir artış göstermiş, buna ragmen bu dönemde karma yem üretimi ortalama yılda % 1.01 düzeyinde bir düşüş göstermiştir. Karma yem üretimi kanatlı yemi, ruminant yemi, balık yemi ve diğer yemler olmak üzere üç gruba ayrılarak incelendiğinde kanatlı yemlerinde ortalama yılda % 7.67 düzeyinde bir düşüş ve ruminanat yemlerinde ortalama yılda % 8.21 düzeyinde bir gelişme saptanmıştır. Balık yemi ve diğer yemlerin üretimi ise 1991-1994 yılları arası dönemde ortalama yılda sırasıyla % 29.31 düzeyinde bir gelişme ve % 18.98 düzeyinde bir düşüş göstermiştir. Karma yem üretiminin mevsimlere göre dağılımı ince lendiğinde, kanatlı ve ruminant yemi üretiminin yaz aylarına doğru azaldığı, kış mevsiminde ise arttığı saptanmıştır. Balık yemi ağırlıklı, balık yemi ve diğer yemlerde ise üretim Ağustos ayına doğru artmış, daha sonra giderek azalmıştır.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY This research was conducted in order to bring up the mixed feed plants by technical investigation and develop ment of production and capacity of mixed feed manufacturing in Izmir from 1987 to 1994 years. An investigation was determined monthly report of production ofumixed feed plants in Izmir from 1987 to 1994 years and to appraise of total information by inguiry. 67 %? of investigating mixed feed plants work in perpen dicular production system and 33 % in milling production system. The mixed feed plants, in spite of foremost plan of supporting of raw materials from Aegen region, support as import from other regions in expensive and insufficiency conditions. Whole investigated mixed feed plants use the hammer mills for milling the raw materials and use double spiral horizontal mills for mixing. 78 % of the mixed feed plants also produce feed in form of pellet. Press of horizontal and perpendicular matrix in plants is horizontal matrix. For cooling of hot pellets 33 % of plants use opposite air current (horizontal) coolers, other 45 % of plants use perpendicular coolers. Whole mixed feed plants market their produced feeds as casting and also packing. Capacity of unit of the packing is 250-300 kg/min. 8 years period from 1987 to 1994 years average capacity of mixed feed manufacturing in Izmir increased 5.54 % a year. But average production of mixed feed decreased 1.01 % a year in this period.53 The mixed feed production consistof3 group, which of poultry feeds, ruminant feeds and fish feeds. It was that investigated the poultry feeds decreased average 7.67 % a year and ruminant feeds developed and average increased 8.21 % a year. The fish feeds and other feeds production from 1991 to 1994 years period decreased average 18.98 % a year. It was investigated that dissociation according to seasons of mixed feed production and it was determined that poultry feeds and ruminant feeds decreased in summer and increased in winter. The fish feed is seriousness, the fish feed and other feeds production increased on August, further gradually decreased.