Mısır koçanının tarımsal yapılarda malzeme olarak kullanılabilme imkanları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 46808
  2. Yazar: SERMİN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Bu çalışmada büyük miktarlarda elde edilen tarımsal artık koçanın tarımsal inşaatta organik materyal olara kullanımı olanağı incelenmiştir. Bunun için önce, koçan materyalinin agrega olarak kullanımı düşünüldüğünden materyal değirmende öğütülmüştür. Sonra koçana ait % su emme, birim ağırlık ve granülometrik analiz değerleri elde edilmiştir. Bu analizler sonucu somağın %140-166 su emdiği ve birim ağırlığının 0,57 gr/cm3 olup çok hafif bir materyal olduğu gözlenmiştir. Elek analiz sonucunda ise koçan granülometrik eğrisinin DİN 1045 normunda belirtilen standartlara uymadığı gözlenmiştir. Standartlara uygun bir karışım elde etmek için %40'ı koçan, %60'ı kum olan bir karışım elde edilmiştir. Daha sonra koçamn betonda kullanımı için 4 alternatif (karışım) düşünülmüştür. Bu karışımların hazırlanmasında 1 kısım çimento / 2,5 kısım kum / 3 kısım çakıl / 0,5 kısım su ilkesinde yararlanılmış ve kum ve çakıl koçanla değiştirilmiştir. Elde edilen karışımlar 28 gün suda bekletilmiş ve daha sonra beton numunelerinin basınç dayanımı, ısı iletim katsayısı ve birim ağırlık değerleri bulunmuştur. Ölçmeler sonucu numunelerin basınç dayanımının 1,4-56,25 kgf/cm2, ısı iletim katsayısının 0,19-0,35 K.cal/m.° C.h., birim ağırlığının 0,8-1,52 gr/cm3 sımr değerleri arasında kaldığı gözlenmiştir. Elde edilen karışımların dayanımları düşük olduğundan yapısal amaçla yük taşıyan duvarlardan ziyade, bölme duvarlarında ve dekoratif amaçlarla kullanılmaları daha uygun görülmüştür. Ayrıca ısı iletim katsayısı değerleri oldukça küçük olduğundan ısı yalıtımında kullanılabilir. Böylece elde edilen betonun, tuğla, kerpiç ve hafif betona alternatif olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the possibility of using corn-cob as an organic material in agricultural construction was investigated. Later, the following properties of corn-cob were measured; water absorption rate, weight: volume ratio and granulometric analysis. At the end of these analysis, it has been understood that corn-cob is absorbing water by 140-161 percentage of its weight and also has a weight: volume ratio of 0,57 gr/cm3. We concluded, it is a very light material. After granulometric analysis of material it has also been learned that corn-cob's granulometric curve is not suitable for the standards specified in DIN 1045. To obtain a mixture proper for these standards, the following mixture of 40 % corn-cob and 60 % sand was prepared. Later, to use corn-cob in producing light weight concrede, 4 alternatives were considered while making these mixtures the principle of“one part cement+2,5 parts sant +3 parts gravel +0,5 part water ”was used. First, corn-cob was substituted for sand and than for gravel. These mixtures were put into water for 28 days and later, pressure strength, heat transmission coefficient and weight: volume ratio of concrete samples were tested. By measuring the physical and machenical properties stated above, the following results have been found; the pressure strengths are between 1,4 and 56,25 kgf/cm2, heat transmission coefficients are between 0,19 and 0,35 K.cal/m.h.0 C. and weight: volume ratios are between 800 and 1520 kg/m3. Because of the fact that the pressure strength of samples was low, the usage of this concrete is only good for non-load bearing dividing walls and also decoration purposes. Also they can bu used for insulation purposes because they have very low heat transmission coefficients. Therefor it was concluded that the concrete made with corn-cob can be used as an alternative to brick, mud-brick and light-weight concrete. Considering the large quantities of corn-cob; this study can be developed by changing the mixture and by investigating other physical and mechanical preperties of concrete. 27