MIMO for 5th generation heterogeneous communication networks: Modeling and performance analysis
5. nesil heterojen haberleşme ağları için MIMO: Modelleme ve performans analizi
  1. Tez No: 468092
  2. Yazar: MUHAMMAD UMAIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAREK MASAUD ABDALLA KHALIFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
G¨unden g¨une artan y¨uksek veri hızı ve di˘ger cihazlarla ba˘glılık talebi, bizi ¸su an kullanılan kablosuz a˘g d¨uzenini gelecek nesil a˘glar i¸cin yeniden olu¸sturmaya y¨oneltti. G¨un¨um¨uz 4G teknolojisi talebi kar¸sılamak i¸cin k¨u¸c¨uk heterojen (ayrı cins) h¨ucresel a˘glar (HetNets) ile ¸cokluanten (multi-antenna) yakla¸sımlarını kullanmaktadır. S¨oz konusu iki ¨ozelli˘gin birle¸stirilmesi Onemli ilerlemeler ge- ¨ tirebilir. Bu ¸alı¸sma, birle¸stirilmi¸s a˘g y¨ontemlerinin tahliline dayanmaktadır. Tez, HetNets´te kullanılan ve kontrol edilebilir MIMO ¸c¨oz¨umlemesini sunmaktadır. K-tier BS´lerin yerle¸stirilmesiyle ile uydu yer ¸c¨oz¨umlemesi b¨ut¨un k katmanları i¸cin farklı iletim g¨u¸cleri ve co˘grafi yo˘gunlukta ¸cali¸sıldı. Bununla birlikte, ba˘gıms'iz Point Process (Poisson Point Process, PPP) ile farklı sınıf BS´lerin yerelle¸stirilmesi ger¸cekle¸stirildi. B¨ut¨un bu taban model kurulumu; kapsama olasılı˘gının, ortalama oranın, sinyal giri¸sim ve g¨ur¨ult¨u oranının (SINR) ve yer tayf veriminin analitik ifadesi ve ¸cıkarımını sa˘gladı. Sonu¸clar neticesinde BS´lerin artırılmasının kapsama olasılıugının artmasına yol ¸cmadı˘gı ama kapsama olasılı˘gnın az y¨ukl¨u k¨u¸c¨uk BS´ler ile arttı˘gı g¨ozlendi. MIMO esaslı HetNets uzaysal modeli i¸cin olu¸sturulan kontrol edilebilir yapı, ¸cok sayıda k¨u¸c¨uk SISO sistemlerin yaymanın az sayıda MIMO BS´lere tercih edilebilece˘gini g¨osterdi. Fakat aynı sayıda anten i¸cin, MIMO BS´lerin ¸cok sayıda ba˘gımsız SISO sistemlerine tercih edilebilece˘gi bulundu.
Özet (Çeviri)
The day-to-day increasing demand of high data rate and connectivity across all of the devices has lead us to the verge of remanipulating the current wireless deployment for the future generation networks. Current 4G deployment either uses small heterogeneous cellular networks(HetNets) or multi-antenna approach to fulfill the demand. Amalgamate of these two features can lead to a significant improvement. This piece of work is a contribution to the analysis of this combined network paradigm. This dissertation proposes a tractable analysis for use of MIMO in HetNets. A downlink analysis by deploying K-tier BSs, with different transmit power and geographical density across all k-tiers is studied. Along with it, localization of different class of BSs is carried out through well behaved independent Point Process, namely Poisson Point Process(PPP). All of this baseline model setup allow the derivation of analytical expression for coverage probability, average rate, signal to interference and noise ratio(SINR) and area spectral efficiency. Insightful results obtained shows that increasing the BSs does not necessarily increase the coverage probability, but it increases by adding less loaded small BSs. For the MIMO based HetNets with a fair spatial model, a tractable framework shows that spreading the many small SISO systems is preferable over fewer MIMO BSs. But with large number of independent SISO systems, it is more preferable to use MIMO BSs with same number of antennas.