Oksiklozanidin Galleria mellonella L. (lepidoptera: pyralidae)'nın yaşama, gelişimi ve toplam proteini üzerine etkileri
The effects of oxyclozanide on survival, development and total protein of Galleria mellonella L. (lepidoptera: pyralidae)
  1. Tez No: 468117
  2. Yazar: CİHAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER BÜYÜKGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Büyük bal mumu güvesi, Galleria mellonella L., birinci evre larvaları 0,003, 0,03, 0,3 ve 1,5 g/100 g oksiklozanid içeren yapay besinler ile beslendi. Belirlenen konsantrasyonların böceğin farklı gelişme evrelerinin (7. evre larvası, pup ve ergin) yaşama oranı, gelişme süresi, ergin ömür uzunluğu ve toplam protein miktarı üzerine etkileri araştırıldı. Oksiklozanid içermeyen kontrol besini ile deneyde kullanılan tüm konsantrasyonlar karşılaştırıldığında bu antihelmintik ilaç G. mellonella'nın 7. evreye ulaşan larva, pup ve ergin olma oranını önemli derecede düşürmüştür. Oksiklozanid içermeyen kontrol besininde 7. evreye ulaşan larvaların oranı % 91,25 ± 6,21 iken, % 0,3' lük oksiklozanid konsantrasyonunda bu oran % 28,75 ± 3,24 olarak tespit edilmiştir. Oksiklozanidin son evre larvasına ulaşma, pup ve ergin olma süreleri üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. Oksiklozanidin böceğin toplam protein miktarı üzerine etkisine bakıldığında ise kontrol besinine göre denenen tüm konsantrasyonlarda artış gözlenmiştir. Bu önemli artış özellikle % 0,003 ve 0,03'lük oksiklozanid konsantrasyonlarında kontrol besinine göre tüm evrelerde yaklaşık iki katı oranında artmıştır.Elde edilen sonuçlar oksiklozanidin G. mellonella'nın yaşama, gelişimi, ergin ömür uzunluğu ve toplam protein miktarı üzerinde önemli değişikliklere neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
First-instar larvae of greater wax moth Galleria mellonella L. reared on oxyclozanide 0.003, 0.03, 0.3 and 1.5 g/100 g diet containing artificial diets. It was investigated that the effects of oxyclozanide on survival rate, development time, adult longevity and the amount of total protein in different developmental stages (7th-instars larvae, pupae and adult) of insect. When compared to all tested concentrations of oxyclozanide and control diet without oxyclozanide it was confirmed that this anthelmintic drug significantly reduced rate in 7th-instar larval stage, pupal and adult emergence of G. mellonella. While 7th-instars larval rate is 91.25 ± 6.21 % in the control diet without oxyclozanide, this rate has been determined 28.75 ± 3.24 % in the 0.3 % concentration of oxyclozanide. Oxyclozanide showed no statistical significant effect last stage larvae, pupae and adult developmental time. Considering the effect on total protein of insect all tested concentrations of oxyclozanide was observed on the rise in comparison with control diet.When it was compared with control diet, this considerable increase was indicated almost two-fold especially at the 0.003 and 0.03 % of oxyclozanide concentrations in all stages. The results obtained from this research support that the oxyclozanide has effects on the survival, development, adult longevity and total protein of the insect.