Psöriazisin patogenezinde Granülizin'in rolü
The role of the Granulysin in the pathogenesis of psoriasis
  1. Tez No: 468116
  2. Yazar: ESRA ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KARAKAŞ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Psöriazis etyolojisi net olarak bilinmeyen keskin sınırlı, eritemli, sedefi beyaz skuamlarla karakterize otoinflamatuvar bir dermatozdur. Psöriazis etiyopatogenezinde en çok kabul edilen mekanizma keratinosit hiperproliferasyonu ile inflamasyonun tetiklenmesidir. Granülizin, insan sitotoksik T lenfositleri (CTL'ler) ve doğal öldürücü (NK) hücrelerin granüllerinden granzim ve perforin ile birlikte salgılanan sitolitik bir antimikrobiyal peptid (AMP) olup, psöriazis lezyonlarında granülizin ekspresyonunun artmış olduğu immünohistokimyasal olarak kanıtlanmıştır. Ancak GNLY gen polimorfizmleri ile psöriazis arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamıza psöriazis tanısı konmuş, akraba olmayan 100 hasta ve herhangi bir inflamatuvar hastalığı olmayan 100 sağlıklı birey dahil edilmiştir. GNLY rs7908 ve GNLY rs10180391 gen polimorfizm sıklıkları PCR ve RFLP metodu kullanılarak tespit edilmiş olup sonuçlar ki-kare testi ve lojistik regresyon ile analiz edilmiştir. GNLY rs7908 genotip frekansı hasta grubunda GG, GC ve CC genotipleri için % 51, % 41, % 8; kontrol grubunda % 37, % 44, % 19'dur. GNLY rs10180391 genotip frekansı hasta grubunda CC, CT ve TT genotipleri için % 41, % 47, % 17; kontrol grubunda % 44, % 41, % 15'tir. Yaptığımız analizler sonucunda GNLY rs7908 CC genotipinin ve C allelinin psöriazis için koruyucu etki gösterdiği ve hastalığın şiddetini düşürdüğü, rs10180391 SNP'sinin ise psöriazis patogenezinde etkin bir rolünün olmadığı tespit edilmiştir. GNLY rs7908 ve GNLY rs10180391 gen polimorfizmlerinin psöriazis gelişim riski ve hastalık seyri üzerine olan etkileri ile igili yapılacak fonksiyonel çalışmalarla psöriazis hastalığına karşı yeni tedavi metodları geliştirilmesine yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis etiology is an autoinflammatory dermatosis characterized by sharply defined, erythematous, pearlescent white squamous cells of unknown origin. The most accepted mechanism in the etiopathogenesis of psoriasis is the induction of inflammation with keratinocyte hyperproliferation. Granulizin is a cytolytic antimicrobial peptide (AMP) that is secreted together with granzyme and perforin from the granules of human cytotoxic T lymphocytes (CTLs) and natural killer (NK) cells, it has been immunohistochemically proven that the expression of granulisin is increased in lesions of psoriasis. However, there is not investigating the relationship between GNLY gene polymorphisms and psoriasis. 100 unrelated patients diagnosed with psoriasis and 100 healthy individuals without any inflammatory disease were included in our study. GNLY rs7908 and GNLY rs10180391 gene polymorphism frequencies were determined using PCR and RFLP method and the results were analyzed by chi-square and logistic regression analysis. GNLY rs7908 genotype frequency was 51%, 41% 8% for GG, GC and CC genotypes in the patient group; 37%, 44% and 19% in the control group. GNLY rs10180391 genotype frequency was 41%, 47%, 17% for CC, CT and TT strains in the patient group; 44%, 41%, 15% in the control group. We found that the genotype of GNLY rs7908 CC and the C allele showed a protective effect against psoriasis and reduced the severity of the disease that the rs10180391 SNP did not play an effective role in the pathogenesis of psoriasis. Functional studies of GNLY rs7908 and GNLY rs10180391 gene polymorphisms on the risk of developing psoriasis and on disease progression will lead to the development of new treatment methods against psoriasis.