Betonarme yapılarda kiriş süreksizliğinin yapısal davranışa etkisinin irdelenmesi
Investigation of the effect of beam discontinuity on structural behavior in reinforced concrete structures
  1. Tez No: 468119
  2. Yazar: ELCHIN BASHIRLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, betonarme çerçeveli taşıyıcı sistemlerde kiriş süreksizlikleri ve aks düzensizliklerinin yapısal davranış üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla; seçilen kolon veya kirişlerin yerleşim düzeni farklı, 3, 5 ve 7 kattan oluşan 4 farklı plan modellenmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Bu modellerde kolonlara gelen kesme kuvvetleri, moment değerleri, yapı modellerindeki periyod, taban kesme kuvvetleri, göreli kat ötelemeleri değişimleri ve yapılarda oluşan toplam yanal yer değiştirmelerin değişimi incelenmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında, 4 farklı kat planında ve her kat planının 3, 5 ve 7 katlı modellerinde kiriş düzensizliklerinin, dinamik ve performans analizleri yapılarak can güvenliği sınırı sağlanması koşulu ile betonarme çerçeveli yapıların davranışına etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmaya konu olan planların kat yükseklikleri 3 metre, bulundukları deprem bölgesi 1. derece deprem bölgesi, zemin sınıfı Z4, yapı kullanım amacı ise konut veya iş yeridir. Yapıların analizi için İdeCAD Statik 8 programı kullanılmıştır. Dinamik ve performans analizler yapılmış ve performans analizinde can güvenliği hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of beam discontinuities and axle irregularities on structural behavior in reinforced concrete frame systems are investigated. For this purpose; the layout of the selected columns or beams was modeled on 4 different plans and 3, 5, 7 stories each. In these models, shear forces, moment values, period in structure models, base shear forces, changes in relative floor displacements and the variation of total lateral displacements in buildings are investigated. In this thesis study, the effects of beam irregularities on 4 different plans and in 3, 5 and 7 storey models of each floor plan were investigated by providing dynamic and performance analyzes to ensure the safety of life and behavior of reinforced concrete frame structures. The plans for this study are 3 meters high, earthquake zone 1st degree earthquake zone, ground class Z4, building use purpose is residence or work place. İdeCAD Static 8 program was used for the analysis of the constructions. Dynamic and performance analyzes were carried out and the safety analysis was aimed at safety.