Investigation of the effect of beam and slab discontinuity on structural behavior in reinforced concrete buildings
Betonarme binalarda kiriş ve döşeme süreksizliğinin yapısal davranış etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 488413
  2. Yazar: MOHAMMAD KABIR KHURRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Betonarme yapılarda kiriş süreksizliği nedeniyle yatay düzensizlikler ortaya çıkar ve bir deprem sonrasında önemli hasar veya göçmelere neden olabilir. Bu çalışmada, betonarme binalarda kiriş ve döşeme süreksizliğinin yapısal davranışa etkisi araştırılmıştır. Bu sebeple toplam on adet betonarme yapı modeli, kiriş ve döşeme süreksizliği olmayan bir referans model ve farklı kiriş ve döşeme süreksizliği olan 9 model incelenmiş ve analiz edilmiştir. 5 katlı olarak tasarlanan binaların yapılan performans analizi sonucunda, periyot, taban kesme kuvveti, göreli kat ötelenmeleri, kat yer değiştirmeleri ve düzensizlikler araştırılmıştır. Bütün modeller, zemin katta 4 metre normal katlarda ise 3 metre olan 5 katlı betonarme çerçeve sistemlerdir. Modellerde, 1. derece deprem bölgesi ve Z4 zemin sınıfı dikkate alınmaktadır. Analiz için İdeCAD Statik 8 kullanılmıştır. Genel olarak yapılarda kiriş ve döşeme süreksizliğinin davranışa etkisi için bilgisayar yazılımında dinamik ve performans analizi yapılmış ve sayısal analizden elde edilen sonuçlar neticesinde yapı elemanları hasar durumlarında can güvenliği hedefine ulaşılmıştır. Tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, giriş olarak, tez çalışmasının tanımı ve amacı, konu ile ilgili literatür çalışmalar ve çalışmada geçerli olan kabuller açıklanmıştır. İkinci bölümde deprem yönetmeliğinde verilen düzensizlik durumları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, sayısal analizler yapılmış ve yapı modellerinin, kat kuvvet parametreleri, deprem parametreleri, burulma momenti, kat ötelemeleri, kat yer değiştirmeleri ve A1 burulma düzensizlikleri tablo ve şekillerle sunulmuştur. Dördüncü bölümde, analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Beşinci bölümde, model 5'in farklı şekillendirilmiş biçimleri karşılaştırılmıştır. Altıncı bölümde, son bölüm olarak, çalışma ile ilgili elde edilen sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Horizontal irregularities occur due to beam discontinuity in reinforced concrete structures and can cause significant damage or collapse after an earthquake. In this study, the effect of beam and slab discontinuity on structural behavior of reinforced concrete structures was investigated. For this reason, a total of ten reinforced concrete structure models, a reference model without beam and slab discontinuity, and 9 models with different beam and slab discontinuity were considered and analysed. As a result of the performance analysis of 5 floors buildings, period, base shear force, story drift, floor displacements and irregularities were investigated. All the models are 5 storied reinforced concrete frame systems with 4 meters on the ground floor and 3 meters on the normal floors. In the models, 1st degree earthquake zone and Z4 ground class are considered. IdeCAD Static 8 is used for analysis. In general, dynamic and performance analysis was performed in computer software to affect the behavior of the beam and slab discontinuity in the structure and as a result of the results obtained from the numerical analysis, the structural members reached the goal of life safety in case of damage. The thesis study consists of six parts. In the first part, as input, the definition of the thesis study and the aim, the literature studies about the subject and the assumptions that are valid in the study are explained. In the second part, the irregularities given in the earthquake regulations are examined. In the third part numerical analyzes have been done and structural models are presented with force parameters, earthquake parameters, torsional moment, story drift, floor displacements and A1 torsional irregularities in tables and figures. In the fourth part, the analysis results are compared. In the fifth part, differently shaped forms of model 5 are compared. In the sixth part, as the last section, the results and recommendations related to the study are given.