H tipi plan düzensizliği olan betonarme yapılarda perde yeri seçiminin yapısal davranışa etkisinin incelenmesi
In reinforced concrete structures with type h plan regularity researching selection of curtain location effect of structural behavior
- Tez No: 600685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Betonarme yapılarda düzensizlikler ve diğer dış etmenler sebebiyle yapılarda hasarlar ve göçmeler meydana gelebilir. Bu çalışmada, betonarme binalarda kiriş ve döşeme süreksizliğinin yapısal davranışa etkisi araştırılmıştır. Bu sebeple, periyot, göreli kat ötelenmeleri, kat yer değiştirmeleri ve düzensizlikler gibi kriterler 24 adet betonarme yapı modelinde ayrı ayrı incelenmiştir. Bütün modeller, zemin ve normal katlarda 2,8 metre yükseklikte olup 4, 8 ve 12 kat olacak şekilde modelleme yapılmıştır. Modellerde çalışma alanı Ankara olarak belirlenmiş olup gerekli zemin ve deprem parametreleri bu doğrultuda seçilmiştir. Yapılan çalışmalarda 2007 deprem yönetmeliğine çözümlemeler yapılmış ve elde edilen sonuçlardan kat kuvvet parametreleri, deprem parametreleri, kat ötelemeleri, kat yer değiştirmeleri ve burulma düzensizlikleri incelenmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan analizlerden elde edilen sonuçlardan 4 katlı olan modellerde 2007 deprem yönetmeliği ile elde ettiğimiz sonuçları 2018 deprem yönetmeliği ile karşılaştırılmaları yapılmıştır. Tüm modeller için yapılan analizlerde İdeCAD Statik ve Sap2000 programları kullanılmıştır. Genel olarak yapılarda kiriş ve döşeme süreksizliğinin yapısal davranışa etkisi için bilgisayar yazılımında dinamik ve performans analizi yapılmış olup bununla beraber sayısal analizden elde edilen tüm sonuçlar neticesinde yapı elemanları hasar durumlarında can güvenliği hedefine ulaşılmıştır. Sonuç olarak ise, H tipi binalarda perde yerleşimlerinin yapının iç çekirdeğine yakın ve x, y doğrultusunda perde alanlarının eşit olduğu durumlarda, perdesiz veya tek yönde perde bulunan sistemlerin olduğu durumlara göre kat deplasmanları, göreli kat ötelemeleri ve periyot değerlerinin yaklaşık olarak %50 daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Damages may occur due to irregularities and other effects in reinforced concrete structures. In this study, the effect of beam and floor discontinuity on structural behavior in reinforced concrete buildings was investigated. Therefore, criterias such as period, relative floor shifts, floor displacements and irregularities were examined separately in 24 reinforced concrete building models. All models are 2.8 meters high on the ground and normal floors and modeled as 4, 8 and 12 floors. In the models, the study area is determined as Ankara and the necessary soil and earthquake parameters have been selected in this direction. In the studies, analyzed to the 2007 earthquake regulation and the results obtained were examined and contrasted for floor force parameters, earthquake parameters, floor shifts, floor displacements and torsional irregularities. In the 4-storey models, the results obtained from the analyzes were contrasted with the 2007 earthquake regulations and the results obtained with the 2018 earthquake regulations. IdeCAD Static and Sap2000 programs were used for the analysis of all models. In general, dynamic and performance analysis was performed in computer software for the effect of beam and floor discontinuity on the structural behavior of the buildings. However, as a result of all the results obtained from the numerical analysis, the life safety target was reached in case of damage to the structural elements. In conclusion, it is determined that when the shear wall layouts in the H-type buildings are close to the inner core of the structure and equal in the x, y direction, the floor displacements, relative floor shifts and period values are approximately %50 less than the systems with shear walls or unidirectional shear wall.