Deniz ve çeşme suyundan hazırlanan sulama sularının ve silisyumun substrat ortamında yetiştirilen domates bitkisinde verim, kalite, beslenme ve su kullanma randımanına etkisi
The effect of silicium and irrigation water types prepared from sea and tap water on yield, quality, nutrition, and water use efficiency of tomato plant grown in substrate medium
  1. Tez No: 468137
  2. Yazar: YETER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışmanın amacı substrat kültüründe deniz ve çeşme suyundan hazırlanan sulama sularının ve silisyumun domates bitkisinde verim, kalite, beslenme ve su kullanma randımanına etkisini belirlemektir. Hazırlanan 4 farklı sulama suyuna 0.0-0.5-1.0-2.0 mmol/l dozlarında silisyum ilave edilmiştir. Deneme tesadüf parsellerinde 4x4 faktöriyel desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Sulama suyunda deniz suyu oranı artıkça verim, klorofil, karotenoid, aktif demir kapsamları, ve meyvede su kullanma randıman değerleri, meyvede nitrat kapsamı, yaprakta potasyum kapsamı azalmış; fakat meyvede briks, asitlik ve bitki başına çürük meyve sayısı, yaprakta fosfor kapsamı artmıştır. Sulama sularına ilave edilen silisyumun meyvede su kullanma randımanına etkisi sulama suyu çeşitlerine göre değişmiştir. Sadece deniz suyu ile sulanan domates bitkisinde 0,5mM silisyum ilavesi meyvede su kullanma randımanını önemli derecede artırmıştır. Aynı şekilde sulama suyuna ilave edilen silisyum dozu artıkça yaprakta aktif demir kapsamı artmış ve bu artış silisyum 1mM dozunda önemli bulunmuştur. Silisyumun potasyum kapsamına etkisi çeşitli sulama sularında farklı olup, tam deniz suyuna ilave edilen silisyum 1mM dozda potasyum kapsamını önemli derecede artırarak potasyum beslenmesine katkı sağlamıştır. Sulama suyunda çeşme suyu oranı artıkça domates yaprağında kükürt ve kalsiyum kapsamları önemli derecede artmış; fakat yaprakta magnezyum, sodyum ve klor kapsamları, domates meyvesinde potasyum, sodyum ve klor kapsamları önemli derecede azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of study is to determine effect of silicium and irrigation water prepared from sea and tap water on yield, fruit quality, nutrition, water utilization efficiency of tomato plant grown in substrate culture. Silicium at the doses 0.0-0.5-1.0-2.0 mmol/l were added to four types of irrigation water. Experiment was conducted as arandomized complete in a 4x4 factorial plot design with 3 replicated. As sea water ratio in irrigation water increase, yield, leaves chlorophyll, carotenoid, active iron, potassium content, water utilization efficiency, fruit nitrate content, decreased, but fruit brix, acidity, the number of rotten fruit per plant, leaves phosphorus content increased. Effect of silicium added to irrigation water on water use efficiency of the fruit changed according to the irrigation water types. The addition at the dose 0.5mM, similarly at the dose 1 mM of silicium to sea water irrigation significantly increased water use efficiency in terms of fruit, active iron in leaves respectively. Effect of silicium added to the irrigation water on potassium content in leaves changed according to irrigation water types. The addition at the dose 1 mM of silicium to sea water irrigation significantly increased potassium content in leaves, contribute to plant nutrition with potassium. As ratio of tap water in irrigation water increased, sulfur, calcium content in leaves increased significantly, but leaves magnesium, sodium, chlorine contents, fruit potassium, sodium, chlorine contents decreased significantly.