Türkiye'de üretilen bazı bal çeşitlerinin Pseudomonas aeruginosa izolatları üzerine antibakteriyel ve antibiyofilm etkilerinin incelenmesi
Investigations on antibacterial and antibiofilm effects of some honey types produced in Turkey on the isolates of Pseudomonas aeruginosa
  1. Tez No: 468141
  2. Yazar: SEDA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada güçlü bir antioksidan olarak bilinen ve yara modeli tedavilerinde kullanılan balın antibakteriyel ve antibiyofilm etkileri incelenmiştir. Test organizması olarak sıklıkla hastane enfeksiyonlarına neden olan Pseudomonas aeruginosa türüne ait klinik izolatlar kullanılmıştır. Türkiye'de halen üretimi yapılan lavanta, ayçiçek, kestane ve püren balları araştırmalarda test edilmiştir. Kuyucuk difüzyon yöntemi ile % 50 ve % 75 konsantrasyonda bal örneklerinin P. aeruginosa izolatları üzerine antibakteriyel etkisi incelenmiştir. Balların her iki konsantrasyonda da izolatların gelişmesi üzerine durdurucu etkisi olduğu ancak % 75 konsantrasyonda % 15.3 daha etkili olduğu belirlenmiştir. Balların P. aeruginosa klinik izolatları üzerine antibiyofilm etkisi kronik yara modeli olarak selüloz diskler kullanılarak test edilmiştir. Bal %75 konsantrasyonda sıvı olarak uygulandığında belirgin bir antibiyofilm etkisi gözlenememiştir. Vazelin ve bal karıştırılarak elde edilmiş merhemin izolatlar üzerinde antibiyofilm etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this sudy, antibacterial and antibiofilm effects of honey which is known as an antioxydant and used in wound model treatment were investigated. Clinical isolates of Pseudomonas aeruginosa which is often responsible agent of nosocomial infections were used as test organisms. Lavender, sunflower, chestnut and heather honey types were used as antibacterial and antibiofilm agents. Effects of the honey samples on P. aeruginosa isolates were tested by well diffusion method in both 50 % and 75 % concentration. It was found that 75 % concentration honey samples exibited 15.3 % stronger effect even though both the concentrations had some degree of antibacterial effect on the isolates. Antibiofilm effects of the honey types on P. aeruginosa clinical isolates were tested by using cellulose discs as a chronic wound model. No antibiofilm effect was found when 75 % concentration honey was applied in liquid form. However, the ointment that was produced by mixing vaseline and honey was found to exhibit antibiofilm effect against the isolates.