Şeftali bahçesi budama atıklarının briket formunda katı biyoyakıt olarak değerlendirilme olanaklarının araştırılması
Investigating evaluation possibilities of pruning residues of peach trees as asolid biofuel in the form of briquettes
- Tez No: 468140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ziraat, Science and Technology, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma ile Karadeniz'de büyük bir potansiyel teşkil eden (yaklaşık 9956.424 ton/yıl) ve herhangi bir şekilde değerlendirilmeyen şeftali budama atıklarının briketlenerek katı biyoyakıt şeklinde alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanılmasının uygun olduğu tespit edilmiştir. Karadeniz Bölgesinde şeftali budama faaliyetleri sonucunda açığa çıkan budama atıklarından elde edilecek briketlerin fiziko-mekanik özellikleri, yanma sonucu çıkan gaz emisyonları, ısıl değerleri, yanma hızı gibi parametreleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda bu çalışma ile bu atıkların biyoyakıt olarak değerlendirilip ülke ekonomisine kazandırılmasına yardımcı olunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research it was found that peach pruning wastes, which constitutes a great potential in the Black Sea (approximately 9956.424 tons/year) and are not considered in any way, were appropriate to be used as solid biofuel in the form of briquettes for an alternative source of energy. Physical-mechanical and thermal properties of the briquettes were analyzed. However, these kinds of researches will help to improve waste evaluation and our country's economy in good manner, as well.