Betonarme bir okul binasının 2007 deprem yönetmeliğine göre performansının belirlenmesi ve güçlendirme alternatiflerinin incelenmesi
The determination of the performance of a reinforced concrete school building according to turkish earthquake code (2007) and the investigation of retrofitting alternatives
- Tez No: 468159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çalışmamıza konu olan Sinop ili Ayancık ilçesinde bulunan Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 1979 yılında, 1975 Türk Deprem Yönetmeliğine (ABYBHY'75) göre tasarlanarak yapılmıştır. Bu çalışmada, öncelikle lise binasının mevcut durumu tespit edilmiştir. Bu kapsamda, performans değerlendirmesine başlayabilmek için yapıdan gerekli bilgiler toplanmıştır. Toplanan bu bilgilere göre binanın taşıyıcı sistem rölövesi çizilmiştir. Binanın taşıyıcı sistemi İdecad programında üç boyutlu olarak modellenmiştir. Daha sonra, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (2007) Bölüm 7'de belirtilen doğrusal analiz yöntemlerinden biri olan Mod Birleştirme Yöntemi kullanılarak mevcut okul binasının performans analizi yapılmıştır. Yapılan analizde, mevcut okul binasının hedeflenen“Can Güvenliği”ve“Hemen Kullanım”performans seviyelerini sağlamadığı görülmüştür. Yapının mevcut haliyle göçme durumunda olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden, binanın taşıyıcı sisteminin güçlendirilmesine karar verilmiş ve üç farklı güçlendirme projesi hazırlanmıştır. Güçlendirme uygulaması sonrası, binanın güvenlik düzeyinin arttığı, performans analizleri ile tespit edilmiştir. Son olarak, güçlendirme uygulamalarının maliyet analizleri yapılarak, güçlendirme uygulamalarının ekonomik yönü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Farabi Vocational and Technical Anatolian High School in Ayancık district of Sinop province, which is the subject of this thesis, was built in 1979 designed according to the Turkish Seismic Design Code (ABYBHY'75) which was published in 1975. In this study, firstly the current status of the high school building has been determined. In this context, necessary information was gathered from the structure in order to start the performance evaluation. According to the collected data, the load bearing system of the building was drawn. The structural system of the building was modeled in three dimensional by using Idecad program. Then, by using Mode Superposition Method, one of the linear analysis methods mentioned in Section 7 of the Turkish Earthquake Code (2007), the performance analysis of the school building was performed. The results of the analysis showed that the existing school building did not provide targeted“Life Safety”and“Immediate Occupancy”performance levels. It was determined that the structure is in the“Collapse”state. Therefore, the load bearing system of the building was decided to be strengthened and three different strengthening projects were prepared. After the strengthening application, it was determined by performance analysis that the security level of the building was increased. Finally, cost analysis of these retrofitting applications has been carried out to examine the economical aspect of strengthening.