Ülkemizdeki karayolu ağırlıklı yük taşımacılığının demiryolu ve denizyoluna entegrasyonu
Road-based cargo transportation in our country integrate to railway and seaway
  1. Tez No: 468158
  2. Yazar: EMİNE BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüz dünyasında yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan ulaşım sistemleri ve bu sistemlerdeki gelişmeler, şehirlerin, bölgelerin, ülkelerin hatta kıtaların ekonomisinin gelişmesinde son derece önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle ülkeler ulaşım sistemlerini daha verimli ve etkin hale getirebilmek için yoğun çabalar sarf etmektedir. Ülkemiz Avrupa, Orta Asya, Rusya ve Ortadoğu çemberinin ortasında bunuyor olmasından dolayı bölgenin önemli bir transit merkezi olma potansiyeline sahiptir. Bu stratejik konumundan ötürü Rusya ve Orta Doğu'nun enerji kaynaklarının, bereketli Orta Doğu topraklarında yetişen tarım ürünlerinin, Asya'da ve Orta Doğu'da daha uygun fiyatlara mal edilen ticari ürünlerin Avrupa'ya ve Dünya'ya dağıtımında önemli bir uğrak noktasıdır. Ancak karayoluna bağımlı olan bir ulaştırma sistemimizin ve dolayısıyla dengesiz yapılanmış bir ulaşım ağımızın var olması ciddi birtakım problemler yaratmaktadır. Bu problemlerin üstesinden gelebilmek için ulaştırma talebinin belli bir kısmı diğer ulaştırma türlerine aktarılarak daha dengeli ve verimli ulaştırma sistemi sağlanmalıdır. Diğer taraftan ulaştırma sistemleri bir bütün olarak ele alınmalı, seçilecek olan ulaştırma sisteminin hızlı, ekonomik, güvenli, çevreye duyarlı ve ülke kaynaklarının ulaştırma sistemleri arasında koordineli çalışmasını sağlayacak şekilde planlanmalıdır. Bu durum, ulaştırma türleri arasında birine ağırlık vermek yerine hepsinin bir bütün olarak dengeli dağılımın olduğu bir ulaştırma sistemleri ile mümkün olacaktır. Bu çalışmada, öncelikle ulaşım sistemlerini ve bu sistemlerin ülkemizin ekonomik yapısı ile ilişkisini inceledi, ardından ülkemizdeki mevcut karayolu, demiryolu ve denizyolu sistemlerinin kapasiteleri ve alt yapıları anlatırdı. Son kısımda ise ulaşım sistemlerinin maliyet analizi yapılarak karayolu taşımacılığının ne denli yüksek maliyetli olduğu göz önüne serildi ve Türkiye'de ulaştırma sistemlerinde dengeli dağılımın sağlanması ve daha verimli hale gelmesine yönelik çözüm önerileri sunuldu.
Özet (Çeviri)
Transportation systems used in freight and passenger transportation in today's world and the developments in these systems have an extremely important effect in the development of the cities, regions, countries and even the economies of the continents. For this reason, countries are making intensive efforts to make transportation systems more efficient and effective. Our country has the potential to become an important transit center of the region because it is in the middle of Europe, Asia and the Middle East triangle. This strategic position is an important stopping point for the distribution of Russian and Middle Eastern energy sources, agricultural products grown in fertile Middle Eastern lands, and commercial products in Europe and the Middle East at more affordable prices. However, it creates serious problems that existence of a transportation system dependent on the highway and therefore an unstable transportation network. In order to overcome these problems, a certain part of the transportation demand should be transferred to other transportation types and a more balanced and efficient transportation system should be provided. On the other hand, transport systems should be considered as a whole and should be planned in such a way as to ensure that the transport system to be selected is fast, economical, safe, environmentally sensitive and coordinated between the transportation systems of the country's resources. This would be possible with transport systems in which all of them are balanced distribution rather than weighting among transport modes. In this study, firstly we examined the transportation systems and their relation to the economic structure of our country, and then explained the capacities and sub-structures of the existing road, railway and maritime systems in our country. In the last part, the cost analysis of transportation systems has shown how high the cost of road transport is and the solution for balanced distribution of transportation systems in Turkey and for making it more efficient is presented