Termik santral baca gazı desülfürizasyon sistemlerinde jips'in susuzlaştırılması
Gypsum dewatering on flue gas desulfurization system in coal fired plant
- Tez No: 468196
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Elektrik üretiminin kömürle çalışan termik santrallerle yapılması baca gazı arıtma sistemlerinin kullanımını gerektirmektedir. Bu çalışmada baca gazı desülfürizasyon sistemlerinde üretilen jips'in susuzlaştırılmasını etkileyen parametreler araştırılmıştır. Baca gazı sisteminin 4 ayrı noktasından proses şartları değiştirilerek numuneler alınmıştır. Hidrosiklon basınçları ve çalışan siklon sayısı değiştirilerek alınan numuneler, jips'in sıcak ve soğuk suyla yıkanması sonucu ortaya çıkan örnekler üzerinde çalışılarak bulgular elde edilmiştir. Jips'in yıkanması ve hidrosiklon çalışma basıncı değişiminin tane boyut dağılımı değiştirdiği ve buna bağlı olarak nem miktarını etkilediği tespit edilmiştir. Bu bulgular termik santrallerde susuzlaştırma sistemlerindeki performans problemleri ve nedenlerini azaltabilmek açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Electric energy production in coal fired power stations are required flue gas treatment system. In this study effects parameters of gypsum dewatering are researched at flue gas desulfurization. With the samples from 4 different points of flue gas desulfurization. Process conditions are changed for hydrocyclone samples that have different pressure and running cyclone amount, gpypsum samples are taken after hot and cold water washing. Washing of gypsum and hydrocyclone working pressure differences effect particle size distribution due to moisture content of gypsum is changed by this study. These samples were analyzed and results would be helpful to decrease the problems related to dewatering performance and reasons of them at power station.