Qi type integral inequalities
Qi tipi integral eşitsizlikleri
  1. Tez No: 468195
  2. Yazar: MELİH TOLUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İntegral eşitsizlikleri fonksiyonel analiz teorisinde, diferansiyal denklemlerde ve olasılık istatistik gibi uygulamalı bilimlerde sıkça kullanılır. Son zamanlarda özellikle matematik toplulukları tarafından Qi eşitsizliği olarak adlandırılan bir eşitsizlik birçok yazar tarafından çalışılmıştır. Bu tezde, Qi tipi integral eşitsizlikleri ile ilgileniyoruz. Bu tip eşitsizlikler üzerine birçok sanı sunuyoruz. Sonrasında bu sanılara olumlu cevap veren birçok makaleyi inceliyoruz. Bu tezin organizasyonu aşağıdaki gibidir: Birinci bölümde, gerekli eşitsizlikler ve bazı tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde, Qi'nin açık problemi ve onunla ilişkili problemler sanı olarak verilmiştir. Üçüncü bölümde, 2001 den 2003 boyunca Qi tipi integral eşitsizlikleri üzerine yapılan beş makaleyi ele alıyoruz. Dördüncü bölümde, 2004 den 2005 boyunca Qi tipi integral eşitsizlikleri üzerine yapılan dört makaleyi sunuyoruz. Beşinci bölümde, 2006 da Qi tipi integral eşitsizlikleri üzerine yapılan beş makaleyi gözden geçiriyoruz. Altıncı bölümde, 2007 den 2009 boyunca Qi tipi integral eşitsizlikleri üzerine yapılan dört makaleyi sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Integral inequalities have been frequently employed in the theory of functional analysis, differential equations and applied sciences such as probability and statistics. Recently, especially an integral inequaliy, which is called Qi Inequality by mathematics community, has been studied by many authors. In this thesis, we are concerned with Qi type integral inequalities. We present many conjectures on these kind of inequalities. Then, we investigate many papers which gives affirmative answer on these conjectures. The organization of this thesis is as follows: In Chapter 1, we give the necessary inequalities and some definitions. In Chapter 2, we present Qi's open problem and related problems as conjectures. In Chapter 3, we consider five papers on Qi type integral inequalities from 2001 through 2003. In Chapter 4, we present four papers on Qi type integral inequalities from 2004 through 2005. In Chapter 5, we look at five papers on Qi type integral inequalities in 2006. In Chapter 6, we present four papers on Qi type integral inequalities from 2007 through 2009.