Stratejik yönetim ve inovasyon ile rekabet üstünlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesi ve örnek bir uygulama
The investigation of the relationship between strategic management and innovation and competitive administration and an exemplary implementation
  1. Tez No: 468218
  2. Yazar: ÖZGÜR ER
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Globalleşmenin getirdiği yüksek yenilik, işletmeleri yoğun bir rekabet ortamına sürüklemektedir. Bu nedenle, bilgi teknolojilerini en verimli şekilde kullanmak ve en iyi kaliteyi amaçlayan ürün ve hizmetlerde farklılık yaratabilen işletmeler ayakta kalabilmektedirler.İşletmelerde stratejik yönetim işletmenin genel işleyişinin yönetimi ile ilgili değil, İşletmenin hayat boyu yaşamını sürdürebilmesini sağlayacak ve ona rakiplerine göre rekabet üstünlüğü sağlayacak, İşletmeye, paydaşlara ve işletmeden faydalanan herkese yüksek getiri sağlayabilecek işlerin yönetimi ile ilgilidir. Rekabet üstünlüğünün elde edilmesi bir işin daha iyi yapılması ya da bir organizasyonun daha yüksek verimle çalıştırılması ile ilgilidir. Literatürde rekabet üstünlüğünü,“bir firmanın müşterilerine daha iyi hizmet vermesini ve bu nedenle daha çok müşteri değeri yaratması”şeklinde tanımlamıştır.İnovasyon; yeni fikirlerin, süreçlerin, ürünlerin veya hizmetlerin geliştirilmesi, kabulü ve uygulamasıdır. Diğer bir ifadeyle inovasyon; yeni fikirleri değer yaratan çıktılara dönüştürmeyi içeren bir süreçtir.İnovasyon sürekliliği olan bir faaliyettir. Bu nedenle, ortaya çıkan, geliştirilerek işler hale getirilen ve sonuçta firmaya rekabet üstünlüğü kazandıracak şekilde pazarlanan bu yeni fikirlerin ortaya çıkarılarak yeni getiriler için kullanılması gerekir. Bu çalışmanın amacı; stratejik yönetim ve inovasyon faaliyetlerinin , Rekabet üstünlüğüne etkisinin araştırılmasıdır. Literatür çalışması sonucu hazırlanan anket formları yüzyüze görüşme tekniği ve e mail ortamında küçük ve orta boy işletme olarak bilinen işletmeler üzerinde uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre stratejik yönetim ve inovasyon bağımsız değişkenleri ile bağımlı değişken olan Rekabet üstünlüğü arasında pozitif yönde , anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Intense competition brought by globalization have been driven by high innovation companies. Therefore, we have to use efficiently information technologies and the best quality products and services aimed at businesses that are able to survive and make a difference.It's not related to the management of the overall functioning of the business strategic management business and will allow him to survive for the life of their competitors to provide a competitive advantage to Businesses, businesses that can provide high returns to stakeholders and takes advantage of everyone who is concerned with the management of the business. The obtaining of competitive advantage, or higher to be run with the efficiency of an organization relates to a job well done. In the literature on competitive advantage“a firm's customer value creation and therefore more to give better service to its customers in the form of”defined.İnnovation new ideas, processes, products or services development, adoption and implementation. In other words, innovation is a process that involves converting new ideas into outputs that create value.Innovation is an ongoing activity. Therefore, emerging, developing, and ultimately brought in to work by the company to gain a competitive advantage revealed by the new ideas that are presented to you for the new position must be used. Strategic management and innovation activities the aim of this study , was to investigate the effect of competitive advantage. The questionnaire, which was prepared as a result of the literature study forms interview technique face-to-face and e-mail on the business environment for small and medium sized business known as was applied. According to the research results, strategic management and competitive advantage between the independent variables with the dependent variable of innovation with a positive , determined that there is a significant relationship.