Yalın üretim tekniklerine bağlı süreç iyileştirmelerin bir kozmetik firmasında uygulanması
Implementation of process improvements in local production techniques in a cosmetic company
  1. Tez No: 468217
  2. Yazar: BURCU ETLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKÇAY KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
20.yüzyılın başından beri hızla gelişmekte olan üretim endüstrisindeki günümüzde gelinen son yapılandırmalardan biri de yalın üretimdir. Yalın üretim; en genel anlamda üretime değer katmayan her şeyden uzak durmayı temsil eder. Yalın üretim, temelinde sıfır hata ve sıfır stok prensiplerine dayanmaktadır. Müşterinin para ödemekten kaçındığı her şey israftır. Yalın üretim kültürü oluşturularak ürüne değer katmayan tüm işlemlerden uzak durulabilir. Bu çalışmada, bir üretim firmasında değerle israfın birbirinden ayrılması, israfların azaltılması ya da ortadan kaldırılması işlemleri anlatılmıştır. Her üretim tesisinin, yalın üretim kültüründen faydalanacağı bir bölüm mutlaka vardır. Yalın üretim tekniği, çok geniş kapsamlı bir sistem olduğu için her işletmenin bu teknikten kendine pay çıkarması yararına olacaktır. Bu çalışmada, yalın üretim yaklaşımının nasıl ortaya çıktığı, yalın üretim sisteminin tanımı ve amaçlarına yer verilmiştir. Yalın üretim tekniklerinden de bahsedilerek, işletmede israfa neden olan materyaller ayrı ayrı açıklanmıştır. İsrafın işletmeler için büyük kayıplara neden olabileceği üzerinde durularak, bu kayıpları ortadan kaldırmaya çalışılmıştır. Günümüz rekabet şartları zaman geçtikçe üreticileri daha fazla zorlamaya başladığı için, üreticilerde kendi içlerinde rakiplerinle mücadele etmek için bir takım önlemler alması gerekir. Bu önlemlerin en büyüğü de anlatıldığı gibi israfı önlemektir. İsrafı önlemek için yalın üretim tekniklerinden faydalanılmıştır. Firmada israf önleme çalışmalarının sonucunda bir başarı sağlanılmıştır. İsraf önlemenin yanında firmanın kayıtlarını da düzenleme işlemi yapılmıştır. Hammadde, ambalaj ve ürünlerin her birine bir kod verilerek firmada düzen sağlanılmaya çalışılmıştır. Yapılan değişikliklerle firma içi karışıklığı engelleme hedeflenmiştir. Verilen kodlar sayesinde etiket sistemi oluşturulmuştur. Her bir birim kendi içinde bir grup olarak değerlendirilerek kod sistemine uyum sağlanılmıştır. Bu kodlar etiketlere aktarılarak tezgah, palet ve raf dizilimi işleri kolaylıkla yapılmaya başlamıştır. Okuyucu bu çalışmada genel olarak; yalın üretimin doğuşunu ve günümüze gelene kadar geçirdiği süreçleri, amaçlarını ve tekniklerini görmüş olacaktır. Tüm bu bahsedilen işlemleri bir üretim firmasında uygulayarak firmanın uygulama sonrasındaki geldiği noktayı, geçirdiği süreçleri ve iyileştirmeleri kavramış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 20th century, the manufacturing industry has been developing faster than before and lean manufacturing is one of the last modelling system in the fast growing manufacturing industry which in the most general sense, stands away from everything that does not add value to production. Lean production is based on the principle of zero error and zero stock on its basis. Everything the customer avoids to pay is a prodigality. All processes which do not add any value to the product can be avoided by creating a plain production culture. In this study, processes of separating value and prodigality from each other in a production company, reducing or eliminating the prodigalities are described. Every production lean has a part that will benefit from the lean production culture. As lean manufacturing technology is a very comprehensive system, it would be beneficiary for each factory to use this technique. In this study, there exists how the lean production approach has come out, the definition and purposes of the lean production system, also mentioning the lean manufacturing techniques and the materials causing the prodigalities in a company seperately. As mentioning that prodigality can be a big loss for companies, these losses are tried to be avoided. As companies face difficulties day by day because of competitive conditions, they have to take precautions to compete with others. As explained the most important of all is to avoid prodigality. To avoid prodigality, lean production techniques are used. A success has been achieved as a result of the company's applied methods to avoid prodigality. Beside avoiding prodigality, they also arranged company recordings. A code was given to each of raw materials, the packaging and the product to create a system in the company, aiming to prevent disorder with those changes. The labelling system has been created with the codes given. Each unit is evaluated as a group and adapted to the coding system. By using these codes on the labels, the workbenches, pallets and shelf alignment jobs became easier. In this study; the reader will find out how lean production has come out and progressed till now, purposes and the techniques in general. And also will recognize the achievement of the company throughout applying all these processes and improvements.