Liselerde okuyan öğrencilerin kadının çalışmasına yönelik tutumlarının belirlenmesi
Attitudes of high school students toward women employment
- Tez No: 468238
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin kadının çalışmasına yönelik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde olan çalışma grubunu; 2013-2014 yılında Ankara'daki Anadolu Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi ve Kız Meslek Liselerinde okuyan 234 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilere Kadının Çalışmasına Karşı Tutum Ölçeği (Kuzgun ve Sevim, 2004) uygulanmıştır. Elde edilen veriler, lise öğrencilerinin kadının çalışmasına yönelik tutumlarının istatistiksel açıdan anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi için bağımsız örneklemler için t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) ve Kruskal Wallis H Testi teknikleriyle çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin kadının çalışmasına yönelik tutumlarının; okul türüne, cinsiyete, anne eğitim düzeyine göre, annenin çalışma durumuna göre ve babanın eğitim düzeyine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği ancak sınıf düzeyine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to examine high school students' attitudes towards employment of women. This is a survey model research and the study group consists of 234 students studying in Anatolian High School, Girl's Technical and Vocational High School and Technical and Industrial High School in Ankara. The data were collected during the 2013-2014 academic year in the above mentioned schools. An attitude scale was administered to the students which was developed by Kuzgun and Sevim (2004). The data were analyzed with Independent Samples T-test, One Way Analysis of Variance (ANOVA)and Kruskal Wallis H Test to find whether there is a significant difference about attitudes towards employment of women. The results indicated that; students' attitudes towards women employment significantly differin accordance with school type, gender, mother's working status and both mother and father's educational level. However no significant difference was found among grade levels of the students.