Ödüllü çocuk romanlarının toplumsal cinsiyet kalıp yargıları bağlamında incelenmesi
Investigation of the award-winning children's novels in the context of gender stereotypes
  1. Tez No: 468257
  2. Yazar: GİZEM ÜNELÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çocuk edebiyatı yapıtlarının, toplumsal cinsiyet rolleri bakımından çağdaş yaşamın gereklerine uygun ve eşitlikçi bir biçimde yapılandırılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, ödüllü çocuk romanlarını toplumsal cinsiyet kalıp yargıları bağlamında incelemektir. Çalışmanın veri kaynağını, Türkiye'de en az beş yıldır çocuk ve gençlik edebiyatı ödülleri veren kurumların 2013-2015 yıllarını kapsayan üç yıllık dönemde ödüle layık gördükleri romanlar oluşturmaktadır. Bu kapsamda yer alan ve yayımlanmış dokuz kitaptan doküman incelemesi yoluyla elde edilen veriler, betimsel olarak çözümlenmiştir. Çalışmada toplumsal cinsiyet ana kategorisi, farklı cinsiyetlerdeki karakterlerin“ev işlerinin paylaşmaları”,“evi geçindirmeleri”,“herhangi bir mesleği gerçekleştirmeleri”,“bir işi bağımsız biçimde başarabilmeleri”,“yönetici/lider olmaları”,“oynadıkları oyunlar ve oyuncak seçimleri”ve“kişilik özellikleri”alt kategorilerine ayrılarak betimsel olarak çözümlenmiştir. Sonuçta, incelenen kitaplarda toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını destekleyen örneklerin çoğunlukta olduğu; ancak bazı durumlarda toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını desteklemeyen anlatımlara da rastlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Children's literature works need to be structured in an equitable manner in accordance with the needs of contemporary life in terms of gender roles. The purpose of this study is to examine the awarded children's novels in the context of gender stereotypes. The data source of the work constitutes the novels which have been awarded by institutions that have been awarding children and youth literature for at least five years in Turkey, in a three-year period covering 2013-2015. In this context, through document analysis, the data obtained from the nine published books were analyzed descriptively. Main gender category in this study was divided into subcategories called“sharing household chores”,“earning a living for the family”,“having an occupation”,“achieving something independently”,“being a manager/leader”and“games and toys selection”and“personality traits”. As a result, it inferred that in the books examined, there are many examples supporting gender stereotypes, but in some cases, there are expressions that oppose gender stereotypes.