Öğrenme güçlüğü olan ve olmayan öğrencilerin sözcük bilgisi ve okuduğunu anlama becerileri arasındaki ilişki
The relationship between vocabulary and reading comprehension of students with learning disabilities and with typical development
  1. Tez No: 468256
  2. Yazar: ŞENAY DELİMEHMET DADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada öğrenme güçlüğü olan ve normal gelişim gösteren öğrencilerin sözcük bilgileri ve okuduğunu anlama performansları ile bu becerileri arasındaki ilişki düzeyi incelenmiştir. Çalışma grubunu 30 öğrenme güçlüğü olan ve 30 normal gelişim gösteren toplam 60 öğrenci oluşturmuştur. Katılımcıların tümü 3. ve 4. sınıfa devam eden öğrenciler arasından seçilmiştir. Araştırmada betimsel istatistik yöntemlerinden nedensel karşılaştırmalı model kullanılmıştır. Veriler Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi (TİFALDİ; Berument ve Güven, 2010) ve Formel Olmayan Okuma Envanteri (FOOE; Karasu, Girgin ve Uzuner, 2013) araç setleri kullanılarak toplanmıştır. Analizler sonucunda, sözcük bilgisi ve okuduğunu anlama becerilerinde öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerin normal gelişim gösteren öğrencilerden daha düşük puanlar aldıkları görülmüştür. Öğrencilerin sözcük bilgileri ve okuduğunu anlama becerilerindeki ilişki incelendiğinde ise; öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sözcük bilgisi ve okuduğunu anlama becerileri arasında kısmi olarak anlamlı bir ilişki bulunurken normal gelişim gösteren öğrencilerin bu becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırma küçük bir örneklem grubu ve sadece sözcük bilgisi ve okuduğunu anlama becerilerindeki performanslar ile sınırlı olmasına rağmen, ülkemizde öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sözcük bilgisi ve okuduğunu anlama becerilerini değerlendiren çalışmaların sınırlı olması nedeniyle elde edilen bulguların ilgili alanyazına ve uygulamalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Sonuçların öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin ilgili beceri alanlarındaki performansları hakkında bilgi sağlayarak öğretim programlarının planlanması sürecinde öğretmenleri destekleyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between vocabulary and reading comprehension of students with learning disabilities and with typical development. Participants included 30 students with learning disabilities and 30 typically developing students, total of 60 students. All participants were selected from 3rd and 4th grade students. This study used causal comporative research from descriptive statistics. Data sets were collected by using Turkish Expressive and Receptive Language Test (TIFALDI; Berument ve Güven, 2010) and Informal Reading Inventory (IRI; Karasu, Girgin ve Uzuner, 2013) Analyses showed that students with learning disabilities scored lower on vocabulary and reading comprehension tests. When the vocabulary and reading comprension relationship was examined, there was partial statisticaly significant relation between vocabulary and reading comprehension of students with learning disabilities. On the other hand, typically developing students' vocabulary and reading comprehension skills was not significantly related. Although the sample size in the study was small and the testing was restricted to vocabulary and reading comprehension; this study is significant for the field and practice in that there are limited number of studies examining vocabulary and reading comprehension skills of students with learning disabilities in Turkey. Findings demonstrating the poor performances of the students with learning disabilities in vocabulary and reading comprehension will help teachers and researchers developing and planning their instructional programs.