Orman içi suların su ürünleri açısından önemi
  1. Tez No: 46826
  2. Yazar: İRFAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKET GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Türkiye yüzölçümünün % 25 'ini oluşturan 20.2 milyon ha ormanlık saha içerisinde yüzölçümü 52.000 ha rekreasyon değeri çok yüksek olan orman içi akarsu, göl ve göletler bulunmaktadır. Son yıllarda su kaynaklaranızın bilinçsiz ve kötü kullanımı, su ürünlerinin usulsüz ve bilinçsiz metotlarla avlanmalarının yarı sıra olumsuz doğal olaylar nedeniyle sucul ekosistemlerinın dengesi bozulmaktadır. Bu sulardaki bank varlığım istenilen seviyeye çıkarmak amacıyla;Türkiye'nin her bölgesine dağılmış alabalık ve sazan balığı üretme istasyonları kurulmuştur.Buralarda üretilen balık yavrularıyla uygun görülen sular her yıl düzenli olarak balıklandırılmaktadır ihtiyaç fazlası yumurta ve yavrular balık yetiştiriciliği yapan müteşebbüslere satılarak balıkçılık sektörünün gelişmesine yardımcı olmaktadır. Koruma-Bakım ve Islahı gereken sular tespit edilerek, yaşama ortamlarıyla beraber koruma arana alınmaktadır.Bu sularda biyolojik dengeyi yeniden kurma çalışmaları devam etmektedir.özellikle dere ve göllerde alman bu tedbirlerle avcılık ve istihsal yasaklandığı için tabii üreme ortamı yaratılarak, birçok türün sayısında artış görülmüştür. Orman içi sular, içinde bulunduğu ortam ve içerdiği potansiyel nedeniyle sportif olta balıkçılığına son derece uygun sulardır.özellikle dağlık bölgelerde sportif oha balıkçılığı çalışmalarına başlanmış olup, uygun görülen sular avlanabilir boydaki balıklarla balıklandırılarak bu amaca yönelik çalışmalar hızla devam etmekte olup, turizme ayrı bir canlılık getirecektir. Orman içi suların temiz ve soğuk su kaynaklan olması nedeniyle özellikle alabalık üretimi ve yetiştiriciliği için ilk akla gelen ve en tereni edilen yerler olma özeliğini korumaktadır.Birçok balık üretimi ve yetiştiriciliği yapan özel teşebbüsler bu sularda kurdukları yapay tesislerde alabalık üretimi yapmaktadırlar.Ancak ülkemiz bu avantajı iyi kullanarak, balıkçılık sektörünün gelişmesine yardımcı olacak, sağlanacak üretim artışıyla birlikte yeni istihdam olanakları yaratılabilecektir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are rivers, creeks and lakes which have got a large recreational value in forests of Turkey.lt has 20.2 million ha of forested which covers 25 % of the country. 52,000 ha of these areas are wetland.Nowadays tote of water sources are badly used by people and also water products in these areas are hunted uncontiously.Moreover, negative natural events destroy water sources. As a result of this event, the balances of water ecosystem» are damaged. In these areas a lot of fish hatchery stations sao established to increase fish production. Young trout and carp are produced and cultivated regularly for fish ponds and natural lakes every year. The fish and roes more than our need, are sold fish farms. The wetlands need to be protection, maintenance and amelioration are being determined and together with their ecosystem, protected.în these areas biological balance establishment process are going on. Particularly, in the lakes and streams the number of the fish population are being increased due to the protection meassurtnents as prohibition fishing and fish production. Beacuse of the potential and ecosystem the wetlands in the forests are very suitable to amateur fishing.Especially on mountainous areas we began to pour appropriate fish in to the streams for sport fishing to add more attractiveness to tourism. The clean and cool water resources in me forestlands are very favourable for trout hatcheries and these areas firstpteces come in to mind for preference.Quite number of private enterprise fish production farms are establishing artifidalfish hatcheries on these streams to produce trout. These farms help for the country's fishing sector,giving more jobs to unemployed workers and producing more fish to cover countries protein deficit. 42