Paragat balıkçılığında av veriminin artırılmasına yönelik araştırmalar
  1. Tez No: 46825
  2. Yazar: ALİ ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET HOŞSUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
25 7. ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde kullanımı azalan paragat takımlarının av veriminin artrnlmasma yönelik denemeler yapılmıştır. Pasif avcılık yöntemlerine giren bu av aracının verimliliğinin artırılması iğne tipi, anabeden, köstek materyali ve donam özelliklerinin değiştirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu araştırmada 4 adet deneme modeli knllamlmışür. Bu modeller sırası ile geleneksel dip paragau, köstek şamandrralı dipüstü paragan, anabeden-firdöndü- köstek bağlantılı dip paragau, eksen-köstek bağlantılı paragat olarak belirtilebilir. Deniz çalışmaları sırasında tüm deneme modeüerinin, farklı yönlerde av verimine katkılarının olduğu gelişmeler tespit edilmiştir. Geleneksel dip paragan kontrol modeli olarak alınmıştır. Köstek şamandıralı dipüstü paragatmda en önemli aşama yem kaybına, geleneksel paragata oranla %59 oranda azaltılması tespit edilmiştir. Anabeden-fkdöndu-köstek bağlantılı dip paragatmda, yakalanan balıkların takıma karşı yarattığı tepkiler ve av takımına etkisi ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Geleneksel paragata oranla kısmen başarı sağlanmıştır fakat operasyon esnasmda bazı sorunlarla karşılaşılmıştır. Eksen-köstek bağlantılı paragatta yöntem diğer paragat modellerine oranla çok daha farklıdır. Kullanım kolaylığı, uygulama derinliği ve türler açısından fakklık gösteren bu paragat tipinde özellikle mercan türlerinin yakalama oranınmda büyük araş sağlanmıştır. Paragat avcılık yönteminin gelişerek yaygınlaşması, yeni av sahalarının avcılığa sunulması, balık stoklarından optimum derecede yararlanılması, yeni iş imkanlarrmn yaratılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
26 8. SUMMARY In this study, experiments on longline which are used by fewer fisherman, were conducted to increasing of catch efficiency. Increasing of catch efficiency of longline which is classificated in passive fishing gear, is possible by changing of hook type, mainline and branch material and gear specifications. Four different type experimental longline models were used in field trials. These are fallowing ; Tradional longline model, Branch with floats over bottom longline model, Mainline-swtvei-branch longline model, Branchpole longline model. All experimental models have got different increasing of catch efficiency. Traditional longline model is control model to comprise other models, m branch with floats model has baitloss is %59 less than traditional model. In mainline-swivel-branch longline model, Responses to the gear which captured fish and to effect of the fishing gear have been tried to elimination. This model is more succesfull than traditional model relatively, but there are some problems in operation this models. Construction of branchpole longnline model is different from other models. Usefulness, operation deep and catching of different fish species especially catching of red sea bream are the most important advantages. Improving and spreading of longline method is important to creating of new fishing areas, sustained from fish stocks in optimal degree and creating of new occupation.