Bazı baugainvellea çeşitlerinin vegetatif çoğaltılması üzerine araştırmalar
- Tez No: 46829
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAL KARAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu araştırmada, son yıllarda önem kazanan, şehirlerde ve yazlıklarda kullanılabilen, estetik görünümlü, tırmanıcı bir bitki olan Bougainvillea bitkisinin üç çeşidinin odunsu çeliklerinin köklenmesi üzerine çelik alma zamanı ve 1500 ppm IB A doz uygulamasının etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Çelikler 1 Aralık 1994, 15 Şubat 1995, ve 4 Nisan 1995 olmak üzere üç tarihte alınmıştır. Bu çelikler 1500 ppm IB A ile muamele edilmiş ve perlit ortamına dikilerek hormon uygulanmayan çeliklerle kıyaslanmıştır. B. glabra, B. 'Miss Manila' ve B. spectabilis ev. 'Crimson Lake'in çeliklerinde tüm çelik alma zamanlarında hormonla muamele edilen çeliklerin muamele edilmeyen çelilere oranla daha yüksek bir köklenme oranı göstermiş yani köklenme oranı üzerine IBA uygulaması istatistiki açıdan önem yaratmıştır. Çelik alma zamanlarının etkisi çeşitlerin kendi içinde istatistiki açıdan önem yaratmamasına rağmen en iyi köklenme oranı ortalaması B. glabra'da şubat ayında %66.60, B. spectabilis ev. 'Crimson Lake'de nisan ayında %43.22, B. 'Miss Manila'da ise %22.21 ile aralık ayında alınan çeliklerden elde edilmiştir. Kök adedi üzerine çeşit, hormon ve çelik alma zamanları önemli bulunmuş ve en yüksek ortalama B. 'Miss Manila' (9.07)'dan elde edilmiştir. Daha sonra sırasıyla B. glabra (5.50) ve B. spectabilis ev. Crimson Lake (4.85)'dir. Kök uzunluğu üzerine ise IBA uygulaması istatistiki açıdan önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to determine the time of taking cuttings and cancentration of IBA in semi-hardwood tip cuttings of Bougainvillea taken from Marmaris region. Cuttings have been taken at three different times, December 1st 1994, February 15th 1995 and April 4th 1995, after which they were treated with 1500 ppm IBA and then planted in pure perlit media. Data on root number and root lenghth were recorded and compared with untreated controls Bougainvillea cv. The effects of IBA treatment have been statistically significant. B. glabra, B. 'Miss Manila' and B. spectabilis cv. 'Crimson Lake' cuttings, soaked in 1500 ppm IBA, have rooted in every time tested. The highest rooting rate was %66 in February for B. glabra, %43.22 in April for B. spectabilis cv. 'Crimson Lake' and %22.21 in December for B. 'Miss Manila'. IBA treatment and the effects of cutting taking time on mean root number have been statistically significant as well. The highest values have been obtained from B. 'Miss Manila' (9.07) in followed by B. glabra (5.50), B. spectabilis cv 'Crimson Lake' (4.85). The effect of IBA treatment on the main root lenght has been significant for all varieties.