Tilki kuyruğu üzüm çeşidinde farklı seviyede salkım ucu kesme ve yapraktan borik asit uygulamalarının verim ve verim unsurları üzerine etkileri
The effects of different level cluster tip reduction and foliar boric acid applications on yield and yield components of tilki kuyrugu grape cultivar
  1. Tez No: 468299
  2. Yazar: MERVE KARAÇOCUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, 2016 yılı vejetasyon periyodunda Mersin İli, Erdemli ilçesi, Üzümlü Köyü'nde yetiştirilen Tilki Kuyruğu (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde gerçekleştirilmiştir. Tilki Kuyruğu üzüm çeşidine ait 12 yaşlı asmalar kendi kökü üzerinde yetişmekte ve sofralık olarak değerlendirilmektedir. Araştırmada, Kontrol (K), 1/3 Salkım Ucu Kesme (1/3 SUK), 1/6 Salkım Ucu Kesme (1/6 SUK), 1/9 Salkım Ucu Kesme (1/9 SUK), 1/3 SUK+Borik Asit (BA), 1/6 SUK+BA, 1/9 SUK+BA uygulamalarının Tilki Kuyruğu üzüm çeşidinde verim ve verim unsurları üzerine etkileri incelenmiştir. En yüksek yaş üzüm verimi (10.26 kg/asma) 1/9 SUK, (10.14 kg/asma) 1/3 SUK ve (10.09 kg/asma) 1/3 SUK+BA uygulamaları ile; en yüksek salkım ağırlığı (341.89 g) 1/9 SUK, (338.11 g) 1/3 SUK ve (336.22 g) 1/3 SUK+BA uygulamaları ile; en yüksek 100 tane ağırlığı (513.39 g) 1/9 SUK, (511.38 g) 1/6 SUK+BA, (509.28 g) 1/9 SUK+BA, (507.06 g) 1/6 SUK, (487.31 g) 1/3 SUK+BA ve (477.79 g) 1/3 SUK uygulamaları ile; en uzun salkım (19.35 cm) 1/6 SUK+BA ile; en geniş salkım (9.28 cm) 1/3 SUK uygulaması ile; en uzun tane (25.05 mm) 1/9 SUK+BA uygulaması ile; en geniş tane (21.24 mm) 1/6 SUK+BA uygulaması ile; en yüksek tane uzunluğu/tane genişliği (1.44) 1/3 SUK+BA, (1.42) 1/9 SUK, (1.41) 1/3 SUK, (1.39) 1/9 SUK+BA, (1.37) 1/6 SUK, (1.36) K ve (1.18) 1/6 SUK+BA uygulamaları ile; en yüksek pH (5.24) K uygulaması ile; en yüksek SÇKM (%20.83) K uygulaması ile; en yüksek titrasyon asitliği (%0.50) K uygulaması ile; en yüksek şıra randımanı (700.00 ml/kg) 1/9 SUK+BA uygulaması ile; en yoğun L* renk değeri (47.89) 1/6 SUK+BA uygulaması ile; en yoğun a* renk değeri (-5.16) 1/6 SUK+BA, (-4.25) 1/6 SUK, (-3.91) 1/9 SUK+BA, (-3.73) 1/3 SUK, (-3.48) K, (-3.45) 1/9 SUK ve (-3.45) 1/3 SUK+BA uygulamaları ile; en yoğun b* renk değeri (10.29) K, (10.11) 1/3 SUK, (8.93) 1/6 SUK, (8.60) 1/9 SUK ve (8.60) 1/3 SUK+BA uygulamaları ile elde edilmiştir. Uygulamaların olgunluk indisi değeri üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Tilki Kuyruğu üzüm çeşidinde, yaş üzüm verimini ve 100 tane ağırlığını artırmak için 1/9 salkım ucu kesme uygulaması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on grown Tilki Kuyrugu grape variety (Vitis vinifera L.) in Üzümlü village in Erdemli district in Mersin province in Turkey in 2016. The cultivar is 12 years old and grown on thei rown roots ande valuated as table. The effects on yield and yield components were researched of Control (C), 1/3 Cluster Tip Reduction (1/3 CTR), 1/6 Cluster Tip Reduction (1/6 CTR), 1/9 Cluster Tip Reduction (1/9 CTR), 1/3 CTR+Boric Acid (BA), 1/6 CTR+BA, 1/9 CTR+BA on yield and yield components of Tilki Kuyruğu grape variety. The results were obtained as the highest fresh grape yield were (10.26 kg/vine) with 1/9 CTR, (10.14 kg/vine) with 1/3 CTR and (10.09 kg/vine) with 1/3 CTR+BA applications; the highest cluster weight were (341.89 g) with 1/9 CTR, (338.11 g) with 1/3 CTR and (336.22 g) with 1/3 CTR+BA applications; the highest cluster weight were (341.89 g) with 1/9 CTR, (338.11 g) with 1/3 CTR and (336.22 g) with 1/3 CTR+BA applications; thehighest 100 berry weight were (513.39 g) with 1/9 CTR, (511.38 g) with 1/6 CTR+BA, (509.28 g) with 1/9 CTR+BA, (507.06 g) with 1/6 CTR, (487.31 g) with 1/3 CTR+BA and (477.79 g) with 1/3 CTR applications; the longest cluster (19.35 cm) with 1/6 CTR+BA application; the largest cluster (9.28 cm) with 1/3 CTR application; the longest berry (25.05 mm) with 1/9 CTR+BA; the width berry (21.24 mm) with 1/6 CTR+BA; the highest the longest berry/the width value (1.44) with 1/3 CTR+BA, (1.42) with 1/9 CTR, (1.41) with 1/3 CTR, (1.39) with 1/9 CTR+BA, (1.37) with 1/6 CTR, (1.36) with C and (1.18) with 1/6 CTR+BA applications; the highest pH (5.24) with C application; the highest TSS (20.83%) with C application; the highest titratable acidity (0.50%) with C application; the highest must yield was (700.00 ml/kg) with 1/9 CTR+BA application; the highest intensity of L* color (47.89) with 1/6 CTR+BA application; the highest intensity of a* color (-5.16) 1/6 CTR+BA, (-4.25) 1/6 CTR, (-3.91) 1/9 CTR+BA, (-3.73) 1/3 CTR, (-3.48) C, (-3.45) 1/9 CTR ve (-3.45) 1/3 CTR+BA applications; the highest intensity of b* color (10.29) C, (10.11) 1/3 CTR, (8.93) 1/6 CTR, (8.60) 1/9 CTR ve (8.60) 1/3 CTR+BA (10.44) with CTR+HS application. No significant effects was found statistically on maturity index value. To increase fresh grape yield and 100 berry weight with 1/9 cluster tip reduction application can be recommended in Tilki Kuyruğu grapevariety.