Okul öncesi dönemdeki çocukların davranış sorunları ile izledikleri çizgi filmler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationships preschool children's behaviour problems between watching cartoon movies
- Tez No: 468327
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikiyatri, Psikoloji, Education and Training, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı; okul öncesi dönemdeki çocukların duygusal sorunları, davranış sorunları, dikkat eksikliği-aşırı hareketlilik davranışları, akran sorunları ve sosyal davranışları ile izledikleri şiddet içerikli çizgi filmler arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Bu çalışmada Güçler ve Güçlükler Anketi, Aile Çiz Testi ve Louisa Duss Psikanalitik Hikâyeler Testi kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen çocukların cinsiyeti, yaşı; ebeveynlerinin yaşı, medeni durumu, eğitim düzeyi, çalışma durumu gibi değişkenler ile davranış sorunları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İli, Şişli İlçesi'nde özel okul öncesi eğitim kurumunda eğitim gören 133 çocuk alınmıştır. Araştırmada sosyodemografik özelliklere göre bakıldığında; çocukların babalarının 21-30 yaş aralığında olması ile çocukların davranış sorunları alt ölçeği ve toplam güçlük puanları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Çocukların cinsiyeti ve yaşı; ebeveynlerinin medeni durumu, eğitim düzeyi gibi özelliklere göre anlamlı sonuçlar elde edilememiştir. Araştırmada grubun duygusal sorunları, davranış sorunları ve dikkat eksikliği-aşırı hareketlilik davranışları ile şiddet içerikli zararlı çizgi filmler arasında %95 anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu araştırma çocukların problem davranışları ile şiddet içerikli çizgi film izleme durumları arasındaki ilişkinin literatürde ilk kez sadece okul öncesi döneme odaklanılarak ve aile yaşantılarına (tek ebeveynli olma, boşanmış aile, üvey anne baba, aile içi şiddet) ilişkin alt değişkenlerin ilk kez manipüle edilerek bulunmuş olması açısından oldukça önemlidir. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma, öneriler ve sonuç bölümünde; bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikologlara, psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this work, execution of relationships between preschool children's emotional problems, behavioral problems, inattention or hyperactive behaviors, peer problems and social behaviors with watching violent cartoon media. In this work, Powers and Difficulties Survey, Family Draw Test and Louisa Duss Psychoanalytic Stories Test are used. Children's sex, age, parent's age, marital status, education level and working condition are compared with behavioral problems for investigating differences. In Istanbul Sisli District, 133 children has been added to the investigation who are studying in private preschool institution. In terms of sociodemographic qualities, between 21-30 aged fathers, children's behavioral problem subscale and total difficulties points have a relation. Sex, age, parent's marital status and education level are not important for children. In investigation, 95% meaningful relation has been found between emotional problems, behavioral problems, inattention or hyperactivity and violent cartoon movies. The relationship between the problem behaviors of children and the situations of watching violent cartoon films was first found in the literature by focusing on pre-school turnover and by first manipulating sub-variables related to family experiences (single parenting, divorced family, step parents, domestic violence). Discussion, suggestion and result parts are in the end of the investigation, according to finding; suggestion are made to the investigators, psychologist, psychologist consultant and family.