Gebe kadınlarda prenatal bağlanmanın depresyon düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between prenatal attachment and depression levels in pregnancy
  1. Tez No: 468362
  2. Yazar: ESRA NOYAN AHLATCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, gebe kadınların doğum öncesi (prenatal) bağlanma düzeyleri ile depresyon belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma için Göktürk Aile Sağlığı Merkezi'ne gelen gebe kadınların bireysel, gebelik dönemi, evlilik, bebeğe yatırım ve psikiyatrik öykü değişkenleri, prenatal bağlanma ve depresyon düzeyleri incelenmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul'da yaşayan 62 gebe kadın katılmıştır. Araştırmada katılımcılara veri toplama amacıyla verilen değerlendirme ölçekleri“Demografik Bilgi Formu”, Prenatal Bağlanma Envanteri“ ve Beck Depresyon Envanteri”dir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda depresyon düzeyleri orta ve şiddetli olan anne adaylarının prenatal bağlanma düzeylerinin anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, anne adaylarının depresyon skorlarının prenatal bağlanmayı anlamlı düzeyde açıkladığı saptanmıştır. Ayrıca, gebeliğin istenen ve planlı bir gebelik olması bakımından prenatal bağlanma düzeyinin anne adaylarında anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği bulunmuştur. Planlı ve istenen gebelik olduğunu bildiren anne adaylarının prenatal bağlanma düzeyleri anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, doğum yöntemine dair korkuları olmayan anne adaylarının prenatal bağlanma düzeylerinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, anne adaylarının gebelik sürecindeki takibinde gerekli olması halinde ruh sağlığına ilişkin müdahalelerin yapılandırılması anlamında katkı sağlayabilecek bulgular içerdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between prenatal attachment and depression among pregnant women living in İstanbul. For this research, 62 women who were provided medical services in Gokturk Family Health Center were recruited with their informed consent. Demographic variables including personal information, information related to pregnancy, couple relationship, investment fort he expected baby, psychiatric condition, prenatal attachment, and depression were analyzed through data obtained with self-report measures including“Demographic Information Form”,“Prenatal Attachment Inventory”, and“Beck Depression Inventory”. Based on the results of the study, negative and significant correlation was found between prenatal attachment and depression among pregnant women. Regression analysis also showed that women's depression scores significanly predicted prenatal attachment scores. Women with moderate and high levels of depression reported significantly lower prenatal attachment scores whereas, women with minimal and low levels of depression reported significantly higher scores in prenatal attachment. Additionally, planned and desired pregnancy were found as significant variables in terms women's prenatal attachment scores. Planned and desired pregnancies demostrated significantly higher scores in prenatal attachment. Fears about labor were also found as significant in terms of prenatal attachment scores of women. Women reported that they were not fearful about labor also had significantly higher scores in prenatal attachment. Finding of this study is prominent in terms of contributing further studies as well as mental health programs for pregnant women during their medical examinations if needed.