Gebelerde beden algısı, eş uyumu ve prenatal bağlanmanın fetal büyümeye etkisi
Body perception, spouse harmony and prenatal attachment effect on fetal growth in pregnant women
- Tez No: 623277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Genel Bilgiler: Gebelik döneminde kadında birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bu değişiklikler gebenin hayatında bazı zorluklara ve sıkıntılara neden olabilir. Gebenin eşiyle arasındaki ilişkinin değişmesi, yaşanan sosyal problemler, ekonomik sıkıntılar, genel sağlık problemleri, değişen beden görünümü ve yapısı, aileye yeni katılacak bebeğin bakımı ve sorumluluğu gibi birçok sorun yaşanabilir . Gebelik fiziksel değişimlerin yanında duygusal değişimlerin de olduğu bir dönem olması nedeniyle, gebenin bedenini algılaması ve gerçekleşen değişimlere verdiği tepkiler kadar, eşinin gösterdiği tepkiler, kadının beden algısını etkilemektedir. Beden algısı olumlu olan anne, gebeliği de olumlu olarak algılar, gebeliğe uyumu kolay olur ve anne-bebek arasındaki bağlanma başlar. Konuyla ilgili literatürü incelediğimizde; annenin daha doğmamış bebeği ile kurduğu ilişki ya da bağlanmasının bebeğin intrauterin gelişmesine etkileri üzerine çalışmalar yeterli sayılarda değildir. Daha önce gebenin beden algısı, eş uyumu ve prenatal bağlanma etkenlerinin fetal büyümeye etkisi araştırılmamıştır. Bu araştırma ile bu konudaki soru işaretleri netlik kazanacak ve belki de bu sayede gebelik sürecinde fetal büyümede etkili olabilecek bazı değişkenlere müdahale ederek sağlıklı bebek doğumlarına katkı sağlanacaktır. Materyal ve Yöntem: Çalışmanın örneklemini Temmuz 2019 ile Ocak 2020 tarihleri arasında, Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Gebe polikliniğine başvuran dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden, 10-28 haftalık rutin obstetrik değerlendirilmesi yapılan gönüllü 191 gebe ve bunların devam eden izlemleri oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan gebelerimiz Gönüllü Bilgilendirme ve Onam Formu ve sonra kısa sosyo-demografik bilgiler, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Bedeni Beğenme Ölçeği, Çift Uyum Ölçeği, Doğum Öncesi Bağlanma Envanterinden oluşan bir anket formu doldurmuştur. Bununla beraber uzman hekim tarafından rutin olarak yapılmakta olan ilk trimester fetal anomali taraması, ikinci trimester fetal anomali taraması ve üçüncü trimester obstetrik ultrason(USG) ölçümleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda tanımlayıcı istatistikler sürekli değişkenler için dağılım özelliklerine göre ortalama ± standart sapma ya da ortanca (çeyreklikler arası yüzde) olarak, kesikli değişkenler ise frekans ve % ile ifade edilmiştir. İkili karşılaştırmalar yine dağılım özelliklerine göre bağımsız örneklem t testi ya da Mann-Witney U testi ile tekrarlı ölçümler ise bağımlı örneklem t testi ile karşılaştırılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki spearman ya da pearson korelasyon testleri ile incelenmiş ve son olarak her bir trimesterde fetal büyümeyi etkileyen değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koyan teorik modeller test edilmiştir. Karşılaştırmalı istatistiklerde anlamlılık için eşik değer p < 0.05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 191 gebe dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 27,9 olup, ortalama 4,9 yıldır evli kadınlardı. Annenin depresyon düzeyi arttıkça fetal CRL değeri anlamlı ve zayıf derecede azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and General Information: Many changes occur in women during pregnancy. These changes may cause some difficulties and troubles in the life of the pregnant woman. Many problems can be experienced such as changing the relationship between the pregnant woman's spouse, social problems, economic problems, general health problems, changing body appearance and structure, the care and responsibility of the new baby to join the family . Since pregnancy is a period of emotional changes as well as physical changes, the reactions of the spouse affect the woman's perception of the body, as well as the perception of the body of the pregnant woman and the reactions to the changes that take place. The mother, whose body perception is positive, perceives pregnancy positively, it is easy to conform to pregnancy, and the attachment between mother and baby begins. When we examine the literature on the subject; Studies on the effects or attachment of the mother with her unborn baby on the intrauterine development of the baby are not sufficient. The effect of pregnant's perception of the body, partner compliance and prenatal attachment factors on fetal growth has not been investigated before. With this research, the question marks on this issue will be clarified and perhaps this will contribute to healthy baby births by interfering with some variables that may be effective in fetal growth during pregnancy. Material and Method: The sample of the study consisted of 191 volunteers who were admitted to Ankara City Hospital Obstetrics and Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic and accepted to participate in the study, and whose routine obstetric evaluation was performed for 10-28 weeks. Our pregnant women who participated in the study filled in a questionnaire consisting of Voluntary Information and Consent Form and then short socio-demographic information, Beck depression scale, Beck anxiety scale, Body liking scale, Double adjustment scale, Prenatal attachment inventory. In addition, the first trimester fetal anomaly scan, second trimester fetal anomaly scan and third trimester obstetric ultrasound (USG) measurements were evaluated routinely by the attending physician. In our study, descriptive statistics were expressed as mean ± standard deviation or median (percentage between quarters) for continuous variables, and discrete variables with frequency and%. Binary comparisons were again compared to independent sample t test or Mann-Witney U test according to distribution characteristics, and repeated measurements were compared with dependent sample t test. The relationship between continuous variables was examined with spearman or pearson correlation tests and finally, theoretical models that reveal the relationships between the variables affecting fetal growth in each trimester were tested.