Banka çalışanlarının yaşamış olduğu çatışmaların çözümünde duygusal zekânın etkisi
Effects of emotional intelligence on the solution of conflicts of banking employees
- Tez No: 468363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, ticari bankacılık alanında çalışanların yaşadığı çatışmaların çözümünde duygusal zekânın etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çatışma, hayatın bir parçasıdır. Çatışma aynı zamanda yıkıcı ve yapıcı sonuçları olan bir süreçtir. Bu süreç içerisindeki önemli bir kavramda duygudur. Çatışma ve duygu yapılan bir işin en temel unsurlarındandır. Duygusal zekâ çatışma sürecinde yıkıcı etkiyi minimum seviyeye indirerek yapıcı bir şekilde çatışmanın yönetilmesine yardımcı olmaktadır. Araştırma bir özel bankanın ticari bankacılık bölümünde hizmet veren 274 kişi ile gerçekleştirildi. Araştırma sonuçlarına göre çatışma çözüm yöntemlerinden uzlaşma ile duygusal zekâ ölçekleri toplam ve alt boyut puan ortalamaları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Benzer şekilde bütünleştirme alt boyutu ile duygularının farkında olma, kendini motive etme, empati ve toplam ölçek puan ortalamasıyla anlamlı bir ilişki görülmektedir. Kaçınma boyutu ile duygularının farkında olma boyutu arasında da anlamlı bir ilişki görülmektedir. Araştırmada çatışma çözümünde duygusal zekânın etkisinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study research was conducted to determine the effect of emotional intelligence on employee conflict resolution within commercial banking. Conflict is a part of life. Conflict is also a process with devastating and constructive consequences. Emotions are important in conflict resolution. Conflict and emotion are the most basic elements of a task done. Emotional intelligence helps manage conflict in a constructive manner by reducing destructive effectiveness to a minimum level in the conflict process. The research was conducted among 274employees of a private commercial bank. According to the results of the research, there was a significant positive correlation between the total conflict resolution methods and the emotional intelligence scale total and subscale score averages. Similarly, there is a significant relationship between the integration sub-dimension and the awareness of emotions, self-motivation, empathy and total scale scores. There is also a significant relationship between avoidance dimension and awareness of emotions. In the research it seems that there is no effect of emotional intelligence on conflict resolution.