Bankacılık sektöründe örgütsel bağlılığın çalışanlar üzerine etkisi: Özel bir banka örneği
Organizational labor and bank workers: An application in banking sector
  1. Tez No: 468386
  2. Yazar: HATİCE GÖKBURUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma "Bankacılık sektöründe Örgütsel bağlılığın Çalışanlar Üzerine Etkisi: Özel Bir Banka Örneği' 'adlı konudan oluşmaktadır. Bu araştırma İstanbul'da bulunan bankalarda çalışan personelin örgütsel bağlılık düzeyini ölçmeye yönelik olarak yapılmıştır. Yapılan anketler sonucunda örgütsel bağlılık ile bazı demografik değişkenler arasında ilişki bulunmuştur. Bu demografik değişkenlerin örgütsel bağlılığı ne derece etkilediği sonuçları ile beraber ele alınmıştır. Bankalarda çalışan personelin demografik özellikleri ile örgütsel bağlılık arasında ilişkinin olup olmadığı ve varsa hangi yönde olduğu tespit edilmiş ve bu tespitler tartışma ve sonuç kısmında analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda örgütsel bağlılık ile medeni durum, eğitim durumu, personelin bankadaki hizmet süresi, yaş, aylık gelir ve personelin bankadaki pozisyonu ile doğrudan ilişkisi olduğu ve bu demografik özelliklerin örgütsel bağlılığı etkilediği; cinsiyet ve banka personelinin çalıştığı birim ile örgütsel bağlılık arasında herhangi bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of“The Effect of Organizational Commitment on Employees in the Banking Sector: An Example of a Private Bank”. This research was conducted to measure the level of organizational commitment of staff working in banks located in Istanbul. As a result of these surveys, there is a relationship between organizational commitment and some demographic variables. These demographic variables are discussed together with their implications on organizational commitment. It has been determined whether there is a relationship between demographic characteristics and organizational commitment of staff working in banks and if so, these findings are analyzed in discussion and conclusion section. The results of the analysis showed that organizational commitment and marital status, education status, staff time of service in the bank, age, monthly income and personnel are directly related to the position in the bank and these demographic characteristics affect organizational commitment; Gender and the relationship between the unit of the bank staff and the organizational commitment.