Denizyolu taşımacılığında çalışanların performansını etkileyen faktörlerin incelenmesi
The investigation of the factors effecting the performance of the employess in maritime transportation
  1. Tez No: 468387
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE YANGINLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzün artan rekabet koşullarında hem işletmeler hem de çalışanlar ayakta kalabilmek için performanslarını sürekli olarak arttırmak zorundadır. Ulusal ve uluslararası rekabet şartlarının yoğunlaştırdığı günümüzde işletmelerin üstünlüklerini sürdürebilmesi için insan unsuruna önem vermesi gerekmektedir. İşletmelerin etkinliği ve verimliliği çalışanların performansıyla doğrudan ilişkilidir. Çalışanların motive edilmesi performanslarının arttırılmasında önemli bir role sahiptir. Bu çalışmanın amacı, demografik özelliklere göre çalışanların performansına etki eden faktörleri tespit etmektir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, denizyolu taşımacılığı ve limanlar ve liman işletmeciliği, ikinci bölümde, performans kavramı ve tanımı, performans değerlendirme ve performansı etkileyen faktörler, üçüncü bölümde ise denizyolu taşımacılık işletmesinde çalışanlara uygulanan anket araştırmasının analizi ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde, yaş değişkeni ile fiziksel çalışma koşulları faktörü arasında ve çalışma süresi değişkeni ile ücret ve yan haklar faktörü arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Unvan değişkeni ile çalışan katılımı, sosyal ve kültürel faaliyetler, örgütsel iletişim, örgütsel kültür, yönetim ve kararlara katılım, fiziksel çalışma koşulları faktörleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Aylık gelir değişkeninin ise ücret ve yan haklar, çalışan katılımı örgütsel kültür, yönetim ve kararlara katılım ve fiziksel çalışma koşulları faktörleri arasında anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive conditions, both companies and employees have to continuously improve their performance to survive. Today when the conditions of national and international competition are intensified, it is necessary to give importance to the human factor in order to be able to sustain the advantages of the companies. The effectiveness and efficiency of companies are directly related to employee performance. Motivating employees has an important role in enhancing their performance. The aim of this study is to find the factors that affect the performance of employees according to their demographic characteristics. Thesis consists of three parts. In the first part marine transportation and ports and port management, in the second part concept and definition of performance, performance evaluation and factors affecting performance and in the third part analysis and conclusion part of the survey applied to working marine transportation was explained. When the results of the research are examined; It has been seen that there is a significant relationship between age variable and physical working conditions factor and between working time variable and wage and benefits factor. It has been seen that there is a significant relationship between position variable and employee participation, social and cultural activities, organizational communication, organizational culture, participation in management and decisions, factors of physical working conditions. It has been also seen that there is a significant relationship between monthly income variable and wage and benefits, employee participation, organizational culture, participation in management and decisions, factors of physical working conditions.