Türkiye'de iç göçün bireylerde somatizasyon, bilişsel duygu düzenleme ve başa çıkma tutumları üzerine etkisinin incelenmesi
The examination of the role of internal migration on somatization, cognitive emotion regulation and coping strategies in Turkey
- Tez No: 468418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye'de iç göçün bireylerde somatizasyon, bilişsel duygu duygu düzenleme ve başa çıkma tutumları üzerine etkisini incelemek amacıyla bu araştırmaya, 95 göç etmiş ve 99 göç etmemiş olmak üzere 194 kişi alınmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Başa Çıkma Tutumları Ölçeği ve Somatizasyon Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre bireylerin somatizasyon düzeyleri, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve başa çıkma tutumları göç durumuna göre bir farklılık göstermemektedir. Diğer sebeplerle göç etmiş bireylerde kabul ve kendini suçlama düzeyleri, ekonomik sebeplerle göç edenlere göre daha yüksektir. Göç etmiş kadınlar erkeklere kıyasla daha fazla zihinsel boş verme, inkâr ve madde kullanımı göstermektedir. Göç etmiş kişilerde orta okul ve altı eğitim düzeyinde olanların yararlı sosyal destek kullanımı, geri durma, madde kullanımı, kabullenme tutumları lise ve üzeri eğitim durumuna sahip olanlara göre daha yüksektir. Göç etmiş evli bireylerde zihinsel boş verme, geri durma, madde kullanımı, kabullenme, plan yapma ve olumlu yeniden değerlendirme bekâr bireylere kıyasla daha yüksektir. Elli ve üzeri yaş grubuna dâhil göç etmiş bireyler inkâr, davranışsal olarak boş verme, kabullenme, plan yapma tutumlarını daha genç bireylere göre daha fazla kullanmaktadır.Bilişsel duygu düzenlemenin alt boyutlarından diğerlerini suçlama, olumlu yeniden değerlendirme ve olayın değerini azaltma ile başa çıkma tutumlarının alt boyutu olan soruna odaklanma ve duyguları açığa vurmanın somatizasyonu yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the role of internal migration on cognitive emotion regulation, coping strategies and somatization in Turkey. The study is conducted on 194 people in total (95 expatriated and 99 non expatriated). The data of the study is collected via Personal Information Form, Coping Strategies Scale, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire and Somatization Scale. As a result of the study it is found out that the cognitive emotion regulation, coping strategies and somatization does not differ significantly depending on the immigration status of the individuals.People who expatriated due the to other reasons tend to have higher acceptance and blaming others level than people who expatriated due to economic reasons. Female immigrants have mental disengagement, denial and alcohol-drug disengagement strategies more than male immigrants. Immigrants who have low education level tend to have more seeking social support-instrumental, restraint coping, alcohol-drug disengagement and acceptance level than who have higher education level. Married immigrants tend to have mental disengagement, restraint coping, alcohol-drug disengagement, acceptance, planning and positive reinterpretation growth more than single immigrants.Immigrants over 50 years old tent to have denial, behavioral disengagement, acceptance, planning attitudes more than younger immigrants. As a result of the study it is found out that blaming others, positive reappraisal and putting into perspective from cognitive emotion regulation dimensions and focus on venting of emotions from coping strategies predict the somatization.