Alternatif bir sistem olarak İslami finans
Islamic finance as an alternative system
  1. Tez No: 468419
  2. Yazar: MUHAMMED KALAYCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada ekonomik hayatın temel yapı taşı olan finans sisteminin tanımı, amacı ve araçları incelenmiş, günümüz finans sisteminin nasıl işlediği, hangi araçları kullandığı anlatılmıştır. Ardından klasik finans sistemine alternatif olacağını düşündüğümüz İslami finans sisteminin tanımı, amacı ve ne tür araçlara sahip olduğu ele alınmıştır. Günümüz finans sisteminde faizin yeri ve önemine dikkat çekilmiş ve İslami finansın başta faiz olmak üzere temel yasakları belirtilerek klasik finans sisteminin aksayan yönlerine ne tür alternatifler yerleştirilebileceği tartışılmıştır. Ayrıca Kur'an ayetleri ve hadislerden de yardım alınmıştır. İslami finansın neden günümüzde bir ihtiyaç haline geldiğine değinilmiş, sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın, toplumsal düzenin ve adil gelir dağılımının tesisinin İslam dinince ne denli önemli olduğu aktarılmıştır. Günümüz finans sisteminin temelini oluşturan rasyonel insan modeli (homo economicus) ile iktisadi nizamın İslam dini çerçevesinde kurulmasını hedefleyen Müslüman insan modelinin karşılaştırması yapılmıştır. Rasyonel insan ile Müslüman insan arasında ne tür farklar vardır, karar mekanizmaları nasıl çalışmaktadır gibi soruların cevabı aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, definitition, purpose and means of financial system that establishes the building stones of economical world is analysed and the way that modern-day financial system works and the means that are being used is explained. Then, definition, purpose and the kind of means that Islamic financial system has, which is expected to be an alternative to classical economics, are adressed. The role and importance that interest holds in modern-day financial system is pointed out and by specifying main prohibitions of Islamic finance, notably interest, the kind of alternatives that can replace failing components of classical finance is discussded. Furthermore, guidance of Koran verses and hadiths are refered. The reason why Islamic finance has become a nececity nowadays is mentioned and how much of an importance Islam places on establishing social solidarity and cooperation; social order and fair income distribution, is conveyed. A comparison between rational human model, also known as“homo economicus”that forms the foundations of the modern-day financial system and the Muslim human model that wishes a financial system that is build whitin the scope of Islamic religion, is done. Answers for questions like“What are the differences between the rational human and the islamic human”,“How do the decision-making mechanism for these two work”are looked for.