Multipar gebelerin özbakım gücünün anksiyete ve benlik saygısına etkisinin incelenmesi
The evaluation on impact of multipara pregnants' self-care ability on anxiety and self-respect
- Tez No: 468417
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı multipar gebelerin öz bakım düzeyinin anksiyete ve benlik saygısı üzerine etkisini ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada gebelerin yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, meslek gibi değişkenlerin öz bakım gücü, anksiyete ve benlik saygısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma örneklemini İstanbul ilinde yaşayan birden fazla doğum yapmış kadınlar alınmıştır. Aynı zamanda gebelerin demografik özelliklerini öğrenmek adına Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri ölçmek adına da Öz Bakım Gücü Ölçeği, Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney- U ve Kruskal Wallis, Korelesyon ve Regresyon Analizleri kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; gebelerin yaşları arttıkça gebelerin anksiyete düzeylerinin artmakta olduğu, gebelerin gebelik sayıları arttıkça gebelerin öz bakım gücü düzeylerinin düşmekte olduğu, gebelikleri planlı olmayan gebelerin anksiyete düzeyleri gebelikleri planlı olan gebelerin anksiyete düzeylerine oranla daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan gebelerin medeni durum, eğitim düzeyi, meslek gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; gebelerin benlik saygısı düzeyleri düştükçe gebelerin anksiyete düzeylerinin artmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar güncel çalışmalar eşliğinde tartışılmıştır. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study's aim was to reveal the impact of multipara pregnants' self-care ability on anxiety and self-respect. Besides, the effects of variables such as pregnants' age, marital status, education level, income level and occupation on self-care ability, anxiety and self-respect were examined. Women who had given birth to more than one child and has been living in Istanbul were included in the study. Also, in order to identify demographic characteristics of pregnants, Personal Information Form, and Self-care Ability Scale had been applied. In the analysis of the data, Mann Whitney-U and Kruskal Wallis correlation and regression tests were used. When the socio-demographic characteristics were analyzed, it was found out that as pregnants' age increased, their anxiety levels increased; as pregnants' pregnancy numbers increased, their self-care ability levels decreased; and pregnants who did not have a planned pregnancy had higher anxiety levels than pregnants who had a planned pregnancy. There was no meaningful results for some of socio-demographic factors that took part in the research, such as pregnants' marital status, education levesl or occupation. In addition, it was found out that as pregnants' self-respect levels decreased, their anxiety levels increased. Suggestions for researchers, psychological consultants working on this field had been proposed based on the research finding in the dicussion section.