Suç ve suçlulukla mücadelede sosyal hizmet uygulamalarının önleyici etkileri
Preventive effects of social work practices in crime and struggle with guilt
- Tez No: 468441
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Toplumlar ne kadar gelişse ve değişse de, bilgi toplumu, modernleşme ve ihtisaslaşmalara rağmen karmaşık ve paradoks bir hal almış, küçük yerleşim yerlerinden büyük kentlere olan nüfus yığılması ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan kültürel yozlaşma, toplumsal yaşayışta özelliklede büyük kentlerde birçok sorunu ortaya çıkarmıştır. İşte bu sorunların en başında suç ve suçlular ile mücadele gelmektedir. Bireyler artık daha materyalist ve bireyci bir felsefe içinde yaşama kültürünü kendilerinde görürken, çevrelerindeki sorunlara duyarsız kalmış ve yaşam döngüsü içinde bu sorunlar, bütün toplumu kapsamaya ve genel bir sorun oluşturmaya başlamıştır. İnsanın kendini güvende hissetmesinin bir gereği olarak, suç ve suçlularla mücadele etme süreci her zaman canlılığını korumuş, ancak zor ve karmaşık olan bu sorunsal ile mücadelenin bir sistematiğinin oluşması ve üretilecek yeni politikaların gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda Kamu ve STK'lar bu sorunlarla mücadele edecek ve önleyecek sosyal politikalar üretme ve bu politikaları etkin bir şekilde uygulama gereği duymuş ve alanda bu rolü sosyal hizmet üstlenmiştir. Suç ve suçlularla mücadelede sadece güvenlik önlemlerinin, kolluk faaliyetlerinin ve cezai müeyyidelerin yetersiz kaldığı günümüzde; etkin, uygulanabilir, genel ve kapsayıcılığı ile ön plana çıkan sosyal hizmet, suç ve suçlular olmak üzere toplum refahını bozan sorunlarla mücadelede önemli bir fonksiyonu yerine getirmiş ve getirmeye devam edecektir. Gelişmelere ve değişmelere orantılı olarak toplumda ve yönetim erkinde sosyal hizmet algısı da zamanla değişmiş, suç ve suçlularla mücadelede sosyal hizmet müdahalelerinin sorun oluşmadan önce etkinliğinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmada pragmatik, pratik ve uygulanabilir müdahaleleri ile sosyal hizmetin, suç ve suçlularla mücadelede sorun odaklı uygulamalarının yanında koruyucu ve önleyici uygulamalarının ne denli önemli yeri olduğu vurgulanmaya çalışılırken, ülkemizde çok fazla ilgilenilmemiş ve geri bırakılmış bu alanda; suç ve suçlularla mücadelede sosyal hizmetin önemine dair bir bakış açısı oluşturulurken, suç ve sosyal hizmet kavramsallaştırılarak bağdaştırılmaya çalışılmış ve en azından bu bağlamda okuyucuda bir algı oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As much as societies have advanced and changed, despite information society, the modernization and specialization have taken a complex and paradoxical state, concentration of population from the small towns to the big cities and cultural degeneration that arise depending on them, in social life,especially in large cities, has revealed many problems.This is fight against crime and criminals at the beginning of this issues. Individuals are more materialistic and individualistic culture while seeing themselves living in a philosophy now, they have remained insensitive to the problems of the around and the problems in the life cycle to contains the whole of society and have started to build a common problem. As a requirement of the people feel in safe, the process of fight against crime and criminals always maintains the vitality,but difficult and complicated that the consist of a systematic struggle with this problematic and it has revealed the need for new policies to be produced. In this context, the public and civil society organizations (CSO) produce social policies to fight this problem and to prevent those policies and the effective implementation social service has been needed to take on this role. In today the only security measures in the fight against crime and criminals, the activities of law enforcement and criminal sanctions are inadequate; effective, practical, general and inclusiveness with prominent social services, it has fulfilled and important function to fight the welfare of society including crime and criminals, and it will continue. Perception of social services in the community and in proportion to the developments and changes in the management structure changed by the times, before social work intervention problems occurs in fight against crime and criminals, social work interventions activity has appeared how important as what. In this study, pragmatic, practical and feasible interventions with social services, the extent of protective and preventive application of problem-oriented applications in addition to the fight against crime and criminals attempting to emphasize the important place, in our country, it isn't interested too much and have been left at background in this area while we occur a perspective of the important of the social service in the fight against crime and criminals, crime and social services have tried conceptualize to associate and aimed at least created a perception of the reader in this regard.