Hastanelerde ameliyathanelerin yönetimi ve ameliyat sonrası (Post-op) hastaların memnuniyeti
Management of the operating room in the hospital and patient satisfaction in postoperative peri̇od
- Tez No: 468456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ameliyathanelerin günümüz koşullarına göre gelişerek yeniden yapılanması, hastanelerin verdiği hizmet bakımından toplumda ayrıca bir güven kaynağı oluşabilmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de hastanelerin ameliyathanelerinin yönetimi, operasyon başarısı ve hastaların ameliyat sonrası aldığı hizmetlerin memnuniyetiyle ölçülebilmektedir. Çalışmanın amacı hastanelerde ameliyathanelerin yönetimi ve ameliyat sonrası hastaların memnuniyetlerinin nasıl ölçülebildiğini araştırabilmektir. Araştırmada evreni olarak İstanbul ili örneklemi olarak da İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Üsküdar ilçesindeki Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitimve AraştırmaHastanesi'dir. Ankete 178 hasta gönüllülük esasına göre katılmıştır. Anketlerin değerlendirilmesi SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır. Ameliyat sonrası hizmetlerinin hastanelerde gereken önemin verilmesiyle hasta memnuniyetleri artırılabilmektedir. Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde memnuniyetlerin giderek arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The reconstruction of the operating theater according to the current conditions can also create a source of trust in the society in terms of the services provided by the hospital. One of the most important reasons for this can be measured by the management of the operating rooms of the hospitals, the success of the operation and the satisfaction of the patients after the surgery. The aim of the study is to investigate how management of operating theaters and the satisfaction of post-operative patients can be measured in hospitals. The research universe is Istanbul province and the sample is consist of Istanbul Anatolian North Public Hospitals Association Zeynep Kamil Child and Gynecology Education and Research Hospital. 178 patients participated in the questionnaire on a voluntary basis. The questionnaires were evaluated with SPSS 23.0 statistical software package. Patient satisfaction can be increased by providing the necessary post-operative services in hospitals. Increasing patient satisfaction can be observed in Zeynep Kamil Child and Women's Diseases Education and Research Hospital.