İç müşteri memnuniyetinin şirket başarasına etkisi
Internal customer's satisfaction effect on company's success
- Tez No: 468457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, iç müşteri memnuniyetinin şirket başarısına etkisi, tanımlayıcı bir şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır. İç müşteri, aynı kurum içerisinde hizmet veren kişiler olarak ifade edilmektedir. Benzer şekilde dış müşterinin taleplerini gidermek için, üst düzey yönetimden işe yeni giren personele kadar bütün çalışanlar birbiriyle alakalı görev ve işleri yerine getiriyorsa bu kimseler birbirinin iç müşterisi olarak ta ifade edilmektedir. İç müşteri memnuniyeti, çalışanların verimliliklerinin optimum düzeye ulaşabilmesi bakımından oldukça önemlidir. Şirketin, başarılı bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için iç müşteri memnuniyetin oldukça yüksek olması gerekmektedir. Bu araştırma bir grup şirketinde hizmet veren 200 iç müşteri ile anket çalışması yapılarak gerçekleştirildi. Araştırmada 2004 yılında Dürnev Yılmaz tarafından geçerliliği ve güvenilirliği yapılmış İç Müşteri Memnuniyeti ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of internal customer satisfaction on the success of the company has been tried to be described in a descriptive way. The internal customer is referred to as the people who serve within the same institution. Similarly, if all the employees fulfill the related tasks and tasks to get the demands of the external customers, from the senior management to the newly entering personnel, these people are expressed as internal customers of each other. Internal customer satisfaction is very important in terms of achieving the optimum level of employee productivity. In order for the company to successfully survive, internal customer satisfaction must be high. This research was carried out with a survey study with 200 internal customers serving in a group of companies. The Internal Customer Satisfaction scale, which was validated and trusted by Dürnev Yılmaz in 2004, has been used in the research.