Görücü usulü evlenen ve flört ederek evlenen çiftlerin duygusal farkındalık ve duyguları ifade etme düzeylerinin evlilik doyumuna etkisi
The effect of emotional awareness and expression level of the couples who got married after flirting or via blind date on marrital satisfaction
- Tez No: 468462
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada görücü usulü ve flört ederek evlenen çiftlerin duygusal farkındalık ve duyguları ifade düzeylerinin evlilik doyumuna etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Eylül- 2016- Mart-2017 tarihleri arasında, İstanbul, Sakarya ve Kocaeli illerinde rastlantısal olarak seçilen 206 kişiye, Evlilik Yaşam Ölçeği, Duyguları İfade Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 20.0 programı ile yapılmıştır. Yapılan değerlendirme ve analizler sonucunda flört ederek evlenen bireylerin aleksitimi, evlilik doyumu ve duyguları ifade etme puanları görücü usulü evlenenlere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ancak istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır. Buna ek olarak Toronto Aleksitimi Ölçeği ile çocuk sahibi olup olmama durumu arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür. Buna göre çocuğu olan bireylerin Toronto Alekstimi Ölçeği puanları çocuğu olmayan bireylere göre daha yüksek çıkmıştır. Evlilik doyumu ile çeşitli değişkenlerin ilişkilerine bakıldığında ise, değişkenler ile evlilik doyumu arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Duyguları İfade Ölçeği'ne bakıldığında ise, öğrenim durumu lisansüstü olanların Duyguları İfade Ölçeği skorları diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Ayrıca çocuğu olmayan bireylerin Duyguları İfade Ölçeği puan ortalamaları diğer gruplara göre anlamlı derecede daha yüksek çıkmıştır. Bulgular güncel yayınlar eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to analyse the effect of emotional awareness and expression levels of the couples who got married after flirting or via blind date on marital satisfaction. For this purpose 'The Marriage Life Scale', 'The Emotional Expression Scale' and 'The Personal Information Form' which is prepared by the researcher were applied to 206 individuals who were chosen randomly on İstanbul, Sakarya and Kocaeli cities between the dates of Semtember 2016 and March 2017. The analysis of data is performed via SPSS 20.0 program. Following the analysis and evalutation it was found that the alexithymia, the marital satisfaction and emotional expression scores of individuals who got married via flirting were higher than the individuals who got married via blind date. However a meaningful difference could not be found statistically. Additionally it was shown that there was a meaningful difference on childbearing 'Toronto Alexithymia Scale'. Accordig to this analysis the 'Toronto Alexithymia Scale' scores of parents who have children were highter then the parents who did not have any children. When the marital satisfaction relations with several variables were examined, a meaningful statistically significant difference could not be found. When we analyzed the 'Emotional Expression Scale' the ones who had masters degree had incredibly higher 'Emotional Expression Scale' scores. In addition, individuals who had no children had higher 'Emotional Expression Scale' scores when compared to the other groups. These findings were discussed wiht recent studies.