Ailesel Akdeniz Ateşi tanısı almış bireylerin, depresyon düzeyleri, yeti yitimi ve intihar olasılığının incelenmesi
Research depression levels,loss of competence and possibility of suicide of individuals diagnosed with Familial Mediterranean Fever
  1. Tez No: 468463
  2. Yazar: GÖZDE FERİDE SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada Ailesel Akdeniz Ateşi tanısı almış bireylerde Depresyon düzeyi, Yeti Yitimi ve İntihar Olasılığının sosyo-demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya Türkiye sınırları içinde yaşayan rastlantısal yöntemle seçilmiş 251 Ailesel Akdeniz Ateşi tanısı almış birey katılmıştır. Veri toplamak amacıyla“İntihar Olasılığı Ölçeği'' ,”Kısa Yeti Yitimi Anketi' ,“Beck Depresyon Ölçeği'' ve katılımcılara hazırlanan ”Sosyo-demografik veri formu'' verilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, hastanın geçirdiği atak sayısı arttıkça depresyon eğilimi de artmaktadır. Ayrıca, atak sıklığı ile yeti yitimi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Daha fazla atak geçiren hastalar daha fazla yeti yitimine uğramaktadır. Araştırmada 18-24 yaş arası grubun intihar olasılığı oranının diğer yaş aralıklarına göre daha fazla olduğu ortaya konmuştur. Gelir düzeyi depresyon ve yeti yitimi arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur buna göre gelir düzeyi arttıkça depresyon ve yeti yitimi azalmaktadır. Eğitim seviyesi ve yeti yitimi incelendiğinde eğitim seviyesi yükseldikçe yeti yitiminin daha az olduğu görülmüştür. Katılımcıların depresyon seviyeleri ile yeti yitimi ve intihar etme olasılıkları arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Buna göre, Ailesel Akdeniz Ateşine sahip bireylerin depresyon oranları arttıkça, kısa yeti yitimi ve intihara olasılıkları da artmaktadır. Bu bulgular literatür eşliğinde çeşitli yayınlarla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explore depression levels, loss of competence and possibility of the suicidal attempts of individuals diagnosed with familial Mediterranean fever with respect to socio-demographic variables. For this purpose, randomly chosen 251 individuals diagnosed with familial Mediterranean fever living within the borders of Turkey has been participated in this research. In order to collect data“Possibility of Suicide Scale”, a“Short Loss of Competence Survey”,“Beck Depression Scale”and a“Socio-demographic Data Form”were handed out to the participants. SPSS 20.0 packaged software was used for the analysis of data. With regard to the results, depression tendency increased as the number of seizures of the patients increased. Furthermore, a significant relationship was found between the frequency of seizures and loss of competence. Patients who had more seizures were faced with a greater loss of competence. It was revealed in the research that the possibility of suicidal attempts among people in the age group of 18-24 was found to be greater when compared with the other age ranges. Moreover, a significant relationship between income levels, depression, and loss of competence had been found. These findings suggest that depression levels and loss of competence decrease as the income levels increase. By means of education levels and loss of competence, it was observed that the loss of competence had become less as the education levels got higher. A positive correlation was found between the depression levels and loss of competence and the possibility of the suicidal attempts. The loss of competence and suicidal attempts increased as the depression levels of individuals suffering from Familial Mediterranean Fever got more severe. These results were discussed in the light of recent literature.