Ergenlerde kardeşe sahip olma durumunun saldırganlık ve öznel iyi oluşla ilişkisinin incelenmesi
The relationship between having sibling and aggression and subjective well being in adolescents
  1. Tez No: 468469
  2. Yazar: BEYZA EROĞLU KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, kardeşe sahip olmak ile agresyon ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkinin ortaya koyulmasıdır. Araştırmanın örneklemini 11-15 yaşları arasındaki 331 ergen öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu, Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Buss-Perry Saldrganlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ergenlerde kardeşe sahip olma ile öznel iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Aile içi ilişkilerde doyum ve olumlu duygular kardeşe sahip olma durumu ile değişkenlik gösterirken; kardeşe sahip olmak yaşam doyumu ve diğerleriyle ilişkiler bakımından bir farklılık yaratmamaktadır. Saldırganlık ve kardeşe sahip olma arasında anlamlı bir farklılık vardır; kardeşi olmayan ergenlerde saldırganlık düzeyi kardeşi olanlardan daha yüksek bulunmuştur. Cinsiyet ve öznel iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuçlar literatürdeki benzer çalışmaların ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, to investigate the relationship between having sibling and aggression and subjective well-being in adolescents. The sample of the research consists 331 adolescent students between the ages of 11 and 15. A personal information form, Adolescent Subjective Well Being Scale and Buss-Perry Aggression Questionnaire are used in the study. At the end of the study, a significant relationship is found between having sibling and subjective well-being in adolescents. While satisfaction in family relationships and positive emotions were differentiating by having a sibling; life satisfaction and relations with others were not differentiated with regard to having sibling. There was a statistical difference between aggression and having sibling situation; the level of aggression of the adolescents who does not have sibling was higher than the adolescents who have sibling. There was no significant relationship between gender and subjective well-being. The findings are discussed in the light of the similar studies in literatüre.