Yönetimde karar süreçlerinde dönüşümcü liderlerin çalışanların yaratıcılıklarına etkisi: Mobilya sektörü çalışanları üzerinde bir araştırma
Effects on the creators of the workers in the management decision decisions translator leaders: A research on furniture sector workers
- Tez No: 468468
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dönüşümcü liderliğin ortaya çıkış amacı kurum genelinde sistemli değişim ve dönüşümü gerçekleştirmek ve sonrasında da bunu sürdürebilmektir. Bu bağlamda çalışmanın amacı yönetimde karar süreçlerinde dönüşümcü liderlerin çalışanların yaratıcılıklarına etkisinin ortaya konulmasıdır. Araştırma kapsamında çalışanlara dönüşümcü liderlik ve yaratıcılık ölçeklerinden oluşan anket uygulanmıştır. Ölçeklere ilişkin Cronbach Alfa değerleri İdealleştirilmiş Etki 0,869, Telkinle Güdüleme 0,762, Bireysel Destek 0,814, Yaratıcılık ise 0,797'dır. Araştırmanın önemli bulguları içerisinde cinsiyetin idealleştirilmiş etki, telkinle güdüleme, bireysel destek ve yaratıcılık ölçeği toplam puan ortalamaları karşılaştırılmış, ortalamalar arasındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır. Evli bireylerin telkinle güdüleme puanları bekarlara göre yüksek olduğu görülürken, bekar bireylerin yaratıcılık ölçeği toplam puanları evlilere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Medeni durum bakımından idealleştirilmiş etki ve bireysel destek puan ortalamaları arasındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlenmiştir. Yaş düzeylerine göre ise idealleştirilmiş etki, telkinle güdüleme, bireysel destek ve yaratıcılık ölçeği toplam puan ortalamaları arasındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı araştırılmış, telkinle güdüleme ve bireysel destek toplam puan ortalamaları arasındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transformational leader's goal is to achieve systemic change and transformation throughout the organization, and then to sustain it. In this context, the aim is to put the influence of the transformational leaders on the creativity of the employees in the decision process in the objective management. Within the scope of the research, a questionnaire consisting of transformational leadership and creativity scales was applied to the employees. The Cronbach Alpha values for the scales are: Idealized Impact 0,869, Induced Motivation 0,762, Individual Support 0,814, Creativity 0,797. Among the important findings of the research, the average of the total points of gender idealized effect, instinct motivation, individual support and creativity scale were compared and it was concluded that the difference between the averages was not statistically significant. Married individuals were found to have a higher incentive score than unmarried individuals, whereas the total scores of creativity scale of single individuals were found to be significantly higher than married ones. It was observed that the difference between the idealized effect and the individual support point averages in terms of marital status was not statistically significant. According to the age levels, it was investigated whether the difference between total mean scores of idealized effect, instinctive motivation, individual support and creativity scale was statistically significant, and the difference between instinctive motivation and individual support total score averages was statistically significant.