Şevki Dayf ve Arap dilindeki yeri
Shawqi Daif and his place of in Arabic language
- Tez No: 468499
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZAFER KIZIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Şevki Dayf modern dönemde Arap dili alanında araştırma yapmış önemli bilim insanları arasındadır. Dayf, Arapça öğretiminin en iyi şekilde yapılması için birtakım yenilikçi yaklaşımları savunur. Nahvin kolaylaştırılmasına yönelik altı temel ilke öne süren Ḍayf bunun yanı sıra sarf, fasih Arapça, yerel lehçeler, belagat, Arap edebiyatı, Arap Edebiyatı Tarihi, edebî eleştiri ve İslami ilimler alanlarında birçok eser yazmıştır. Şevki Dayf'a göre fasih Arapça toplumu birbirine bağlayan bir bağdır. Bu yüzden Arap dilinin daha anlaşılır ve kolay olması için nahiv ve sarfın yeniden düzenlenmesinin yanı sıra fasih Arapçanın da korunması gerekir.
Özet (Çeviri)
Shawqi Daif is one of the important scientists who have made researches in the field of the Arabic language. He supports some modernist approaches that aim to teach Arabic in the best way. He has put forward six basic principals related to simplification of the syntax. In addition to this he wrote lots of books in the field of standard Arabic (fasih), local dialects, rhetoric, Arabic literature, the history of Arabic literature, literature criticism and İslamîc sciences. According to Shawqi Daif standard Arabic (fasih) is a strong tie between the people in the society. For this reason, it is necessary to arrange the rules of the sarf and nahw (Arabic grammar) to make Arabic clear and easy. At the same time standard Arabic must be kept.