Yeşil alanlarda görülen sararmanın üstten tohumlama ile giderilmesi teknikleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 46853
  2. Yazar: OSMAN EREKUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 18
Özet
20 ÖZET EÜZF Tarla Bitkileri Bölümünün deneme tarlalarında 1994-1995 yıllarında yürütülen çalışmamızda, tarla araştırmalarına 1994 yılı sonbaharında ve ekim ayında başlanmış, çıkış gözlemlen sonrasında ölçüm ve incelemeler yapılmıştır. Bu amaçla çimlenme oranı, kardeşlenme oranı, Botanik Kompozisyon oranı, vejetasyon fizyonomileri ile üstten tohumlanan buğdaygillerin yeşil ot verimleri gibi özellikler ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenmiştir; (1) Akdeniz ikliminde ve Bornova ekolojik koşullarında Cynodon dactylon ve Cynodon transvaalensis parsellerin kış döneminde yeşillendirilmesi amacıyla Lolium perennne 'nin başarıyla kullanılması mümkündür, bu açıdan Lolium multiflorum da denenmelidir. (2) Üstten tohumlamada kullanılan Lolium perenne türü diğer türlerin özelliklerine de bağlı daha yüksek bir yeşil ot verimi (Biomas) oluşturmakta, bu durum botanik kompozisyon oranlarına da yansımaktadır. (3) Bu tür çalışmaların 2 veya 3 yıl tekrarlanmasıyla daha sağlıklı sonuçlara varılabilecektir. (4) Üstten tohumlamada kullanılan Lolium multiflorum 'un Fıdecikleri Lolium perenne' âen daha hızlı kardeşlenmekte, üstten tohumlanan buğdaygillerin toprakla temas ederek çimlenebilmeleri açısından Cynodon dactylon daha başarılı görülmektedir. (5) Vejetasyon fizyonomisi açısından Lolium perenne'nin Cynodon dactylon üzerine üstten tohumlanması nisbeten daha iyi sonuç vermektedir. (6) Akdeniz iklim koşullarında kışın sararan ancak yazın çok iyi performans gösteren sıcak iklim buğdaygillerinin bu olumsuz özelliklerini gidermek amacıyla uygulanan üstten tohumlama konusunda bölgemizde ilk defa yürüttüğümüz araştırmamızın yıl, gübre, sulama ve çeşit faktörlerini de ele alacak şekilde genişletilerek sürdürülmesi daha sağlıklı bilgiler elde etmeyi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
21 SUMMARY In this research conducted in the experimental fields of Field Crops department of Agriculture Faculty of Aegean University in 1994-1995. Investigations have been started in October of autumn of 1994 and tests and measurements were done after germination. The germination rates, tillering, botanical composition rates, vegetation physionomies and overseeded grass green matter yields were examined for this aim. The results taken from the experiment can be summarised as followings; (1) Lolium perenne could be successfully used to be provide a green colour on the Cynodon dactylon and Cynodon transvaalensis plots during winter period under the Mediterranean ecological conditions of Bornova. Lolium multiflorum should also be experimented in detail from this standpoint. (2) More dependable results could be achieved by 2 or 3 year replications of these studies. (3) The seedlings of Lolium multiflorum used in the overseeding were tillering more rapidly than Lolium perenne and Cynodon dactylon were more successful than Cynodon transvaalensis in terms of providing better conditions for soil contact and germination. (4) The overseeding of Lolium perenne on Cynodon dactylon gave respectively better result with regard of vegetation physionomy. (5) Our study; conducted for the first time in our region and using overseeding technique to compensate the unfavourable characteristics of warm season grasses showing very low performance in the summer period of Mediterranean climatic conditions but also yellow colour in winter, should be continued including year, fertiliser, irrigation and variety factors and more dependable information should be obtained.