Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'da çocukluk dönemi ile ilgili inanç ve uygulamalar (Fenomenolojik bir yaklaşım)
Faith and applications in the period of childhood in Jewishness, Christianity and Islam (Phenomenological approach)
  1. Tez No: 468532
  2. Yazar: SALİH ÇİNPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
İnsan hayatı, genel olarak çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık olarak dört döneme ayrılır. Çocuğun ergenlik çağına kadarki hayatını kapsayan çocukluk dönemi, kendisinden sonraki dönemleri de etkilediğinden, insanın gelişimi ve kişiliği açısından çok önemlidir. Çocukluk döneminde görünen, açığa çıkan, var olan, inanç ve uygulamaların (fenomenlerin) daha iyi anlaşılması için, onları değer yargılarından uzak bir bakış açısıyla ve ona inananların hisleriyle anlamak gerekir. Bu kapsamda, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam açısından çocuğun doğum öncesi de dikkate alınarak, erkek ve kadının cinsel ilişkisinin meşruiyeti, evlenme, aile kurma, çocuk sahibi olma ve çoğalma, doğum kontrolü, kürtaj ve çocuk düşürme konuları hem Dinler Tarihi'nin genel metodolojisine bağlı kalınarak hem de fenomenolojik yöntem ile incelenmiştir. Çocuğun doğumunun içinde yaşadığı toplum tarafından nasıl karşılandığı, söz konusu dinlerde uygulanan yenidoğan ve dine/cemaate kabul törenleri, çocuğa ad verilmesi ve çocuğun sünnet ettirilmesi üzerinde durulmuştur. Çocuğun doğuştan sahip olduğu, seçme ve değiştirme imkânı olmayan özelliklerinden, kimliği, masumiyeti/günahkârlığı, cinsiyeti, engelliliği ve ölümü araştırılmıştır. Ayrıca yetim, öksüz ve kimsesiz çocukların sosyal hayattaki konumu, çocuğun hakları, sorumlulukları ve dini eğitimleri de yetişkinliğe hazırlanma sürecinde aynı hassasiyetle dikkate alınmıştır. Fenomenlerin daha iyi anlaşılabilmesi için karşılaştırma yapmak da gerektiğinden, çocukluk dönemindeki inanç ve uygulamalar, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam açısından karşılaştırılmış ve böylece daha iyi anlaşılmaları amaçlanmıştır. Anahtar Kavramlar: Fenomen, Çocukluk Dönemi, Doğum Kontrolü, Kürtaj, Yeni Doğan Töreni, Ad Verme, Sünnet, Vaftiz, Bar Mitzva/Bat Mitzva, Cinsiyet, Engellilik, Yetim.
Özet (Çeviri)
Faith And Applications In The Period Of Childhood In Jewishness, Christianity And Islam (Phenomenological Approach) Human life, in general, is divided into four cycles as childhood, adolescence, adulthood and old age. Since it also affects subsequent periods, the childhood, which includes the child's lifetime through adolescence, is very important in terms of the person's development and personality. In order to understand beliefs and practices (phenomena) better that appear, come into being, and exist in childhood, it is necessary to understand them with a viewpoint away from values and with the feelings of believers. In this context, taking into account the child before birth, the legitimacy of the male and female sex, marriage, creation of family, having children and reproduction, birth control, abortion, and abortion issues in terms of Jewishness, Christianity and Islam, have been examined by adhering to both the general methodology of the History of Religion and by the phenomenological method. How the child was welcomed by the society in which the child lived, newborn and religion reception ceremonies applied in respective religions, naming of the child and circumcision of the child have been emphasized. Child's identity, innocence / sinfulness, gender, disability and death have been researched from the characteristics of the child that he / she has inborn, which he / she cannot choose and change. In addition, the position of the orphan, the fatherless children and homeless children in social life, child's rights, responsibilities and religious education have been taken into account with equal sensitivity in the process of preparing them for adulthood. Since it is necessary to make comparisons so that the phenomena can be understood better, childhood period beliefs and applications have been compared in terms of Jewishness, Christianity and Islam and thus aimed to be better understood. Key Concepts: Phenomenon, Childhood, Birth Control, Abortion, Newborn Ceremony, Naming, Circumcision, Baptism, Bar Mitzva / Bat Mitzva, Gender, Disability, Orphan.