Yaşayan dinlerin peygamber veya kurucularının ortak özellikleri
The Common characteristics of the prophets or the founders of the living religions
  1. Tez No: 94638
  2. Yazar: ZEKİYE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Tarihî süreç içinde ortaya çıkarak, günümüze kadar gelen ve etkinliğini sürdürmeye devam eden dinler arasında; Taoizm, Konfüçyüsçülük (Konfüçyanizm), Caynizm, Budizm, Sihizm, Zerdüştîlik (Parsîlik), Yahudilik (Musevîlik), Hıristiyanlık ve İslâm gibi dinler bulunmaktadır. Bu dinlerden her biri bir kurucu veya peygambere sahip olup; Taoizm'in kurucusu Lao-tzu, Konfuçyüsçülüğun kurucusu Konfüçyüs, Caynizm'in kurucusu Mahavira (Cayna), Budizm'in kurucusu Buda, Sihizm' in kurucusu Nanak, Zerdüştîliğin kurucusu Zerdüşt, Yahudiliğin peygamberi Hz. Musa, Hıristiyanlığın peygamberi Hz. İsa ve İslâm'ın peygamberi Hz. Muhammed'dir. Bu şahısların her biri, farklı zamanlarda ve dünyanın farklı coğrafyalarında ortaya çıkarak, içinde bulundukları toplumların ıslahı için çalışmıştır. Peygamber veya din kurucusu olarak nitelendirilen bu kişiler, farklı zaman ve mekanlarda ortaya çıkmış olmakla birlikte, yaşayışları ve öğretileriyle insanlara örnek olmuş ve bu bağlamda bir takım benzer, ortak ve farklı tavırlar sergilemişlerdir. Dolayısıyla bu dinî önderlerin hayatlarında ve öğretilerinde benzer ve ortak noktalar yanında, farklı hususlar da bulunmaktadır. Bu dinî önderlerin hayatlarıyla ilgili ortak ve benzer noktalar arasında; genellikle ahlaken temiz bir soya sahip olmaları, yaşıtlarına göre farklı bir çocukluk geçirmeleri ile gençliklerinde toplumun sosyal, siyasal, ahlâkî ve dinî dertleri ve sıkıntılarıyla yakından ilgilenmeleri bulunmaktadır. Bu seçkin 266kimseler, ya bireysel olarak kendiliklerinden toplumun sorunlarıyla ilgilenmiş, ya da İlâhî irade tarafından görevlendirilmiştir. İster bu şekilde görevlendirilmiş, isterse kendi başlarına böyle bir işe kalkışmış olsun, bu şahıslar görevleri esnasında; siyasî, sosyal ve dinî hâkim güçlerin tepkileriyle karşılaşmış ve oldukça zor günler geçirmişlerdir. Peygamber ve din kurucularının hayatlarında olduğu gibi, öğretileri ve mesajlarında da benzer, ortak ve farklı noktalar bulunmaktadır. Bu kişiler, öğretilerini tebliğ ederken bir takım konular üzerinde hassasiyetle durmuş ve bu konuların fert ve toplum tarafından benimsenip kabul edilmesi için büyük gayret göstermişlerdir. Peygamber veya din kurucularından bir kısmı inanç noktasında, bir kısmı ise davranışlar konusunda daha fazla hassasiyet göstermekle birlikte; bunların çoğunluğu Tanrı, dünya-âhiret, insanın kurtuluşu, ibadet ve ahlâk gibi hususlar üzerinde önemle durmuştur. Bu dinî önderler, toplumlarının yapısına göre, öğretilerinin temelini teşkil eden hususlardan birini veya birkaçını öne çıkarmak suretiyle toplumu biçimlendirmeye çalışmıştır. Çalışmamızın sonunda, peygamber veya din kurucusu olarak nitelendirdiğimiz şahısların hayatları ve öğretilerindeki benzer, ortak ve farklı noktaların kısa bir değerlendirilmesi yapılmak suretiyle sonuca ulaşılmaya çalışıldı. 267
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Amongst the religions originated within the historical process and prevalent up until now are Taoizm, Confucianism, Jainism, Buddhism, Sikhism, Zoroastnanism, Judaism, Christianity and Islam. Each of these religions have its own founder or prophet. For instance the founder of Taoism is Lao-tzu; the founder of Confucianism is Confucious; the founder of Jainism is Mahavira (Jaina, Cayna); the founder of Buddhism is Buddha; the founder of Sikhism is Nanak; the founder of Zoroastnanism is Zoroaster. The prophet of Judaism is Moses, the prophet of Christianty is Jesus, the prophet of Islam is Mohammad. These personages appeared on the world scene in different times and different places and tried to reform the societies into which they were bom. Although these personages characterized as the founder or prophet of religion appeared in different times and places; they became a role model for other human beings trough their way of life and religious creed and they manifested some similar, common as well as different attitudes within the contex of their religion. In other words there are common and similar points as well as the different points in the life and religious creed of these religious personages. Amongst the shared and similar points in connection with the lives of these religious personages can be cited the following charesteristics; they had a pure lineage in terms of ethical background; they had a different childhood from their 268peers. They were deeply involved in the social, political, etchical and religious troubles and distresses of their youth. These distinguished personages were either personally involved in the problems of the society or they were assigned through divine will. Either they were assigned in this manner or they were personally engaged in such endeavors on their own; these personages encountered the political and social adversities of the then dominant powers, and therefore they had suffered a considerable ordeal. Just like the life styles of the prophets and founders of religion; there are olso similar, common and different points in their creeds and messages. While propagating their creeds and messages; they focused intently on some subjects and made every effort for these subjects to be adopted by the individuals in particular and by the society in general. Although some prophets or founders of religions were particularly sensitive on the point of faith and some other on conduct of behavior; most of them particularly acceuntuated on God, the world and hereafter, the salvation of mankind; act of worship, etchics and similar points. These religious leaders tried to shape their society by emphasizing one or more than one point of their religious creed according to the stucture of their societies. At the conclusion of our study ; a brief evaluation of the similar, common and differnt points has been made within the contex of the lives of religious personages we charecterized as prophet or founder of religion. 269