Sosyal bilimler alanında çalışan akademisyenlerin bilgi ve iletişim teknolojileri deneyimleri
Usage practices of information and communication technologies by academics in social sciences
- Tez No: 468531
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TÖRENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 501
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sosyal yaşamdaki pek çok alan gibi akademiyi de etkilemektedir. Akademi özellikle 1990 öncesiyle kıyaslandığında, dijitalleşmenin hızlı gelişimiyle birlikte dönüşmektedir. Akademisyenin bilgiyi üretme, bilgiye ulaşma ve bilgiyi paylaşma pratikleri, bilgiyi öğrenciye aktarımları, öğrenci ile iletişim biçimleri, dersleri teknolojik araçlardan destek alarak anlatımı, çevrimiçi konferanslarla dünyanın diğer bir ucuna bağlanarak sosyal ağlarını geliştirmesi gibi pek çok konuda değişim yaşanmaktadır. Akademisyenin gündelik hayat pratiklerinde yaşanan dönüşüm bilgiyle ilişkisini de etkilemektedir. Bu amaçla Ankara'da araştırma için belirlenen sosyal bilimler alanlarında çalışan akademisyenlerle etnografik metotlar üzerinden ilerleyen bir alan araştırması yürütüldü. Metodolojik olarak niteliksel odaklı çoklu yöntem kullanımının benimsendiği çalışma yüz yüze açık uçlu anket görüşmeleri, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler, katılımlı gözlemlerin yanında, akademisyenlerin yer aldığı dijital platformların takibini içeren çevrimiçi etnografiyle ilerledi. Araştırmada 1960'lardan günümüze farklı yaş grupları, cinsiyet ve bilim alanlarından akademisyenlerin bilgi iletişim teknolojilerini gündelik hayatlarında nasıl kullandıkları, anlamlandırdıkları ve kullanımlarının akademik kimlikte bir dönüşüm yaratıp yaratmadığı incelenmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Progressions of information and communication technologies affect academic life like other different spheres of social life. Academy has begun transforming especially in comparison to pre-1990 period with the development of digitalization. Today, the way of producing, reaching and sharing knowledge and the perception of what knowledge is for an academic is different from the previous half of the century. Transformations of daily life routines and academic working forms effect an academic's relation with knowledge. Besides the transformation of perception of knowledge, a lot of daily life and academic life practices have transformed such as communicating with students and connecting with colleagues, practicing of teaching with digital technologies and participating in conferences via internet as a way of creating social network. This ethnography-oriented dissertation focused on academics working in pre-selected fields of social sciences in Ankara, Turkey. Participants of the field research were selected from different ages, sexualities, degrees and departments. The methodology adopted by the use of qualitatively driven multimethod approach which was conducted through face-to-face open-ended surveys, semi- structured in-depth interviews, long-term participant observations, online/offline ethnography and case study in order to understand the transformation since the 1960s. Throughout this dissertation, the main research questions were as follows: how academicians make sense of and feel about information communication technologies in their daily lives and whether their use creates a transformation in academic identity.