Tedarik zinciri entegrasyonunun yeni ürün geliştirme üzerine etkisi
The effect of supply chain integration on new product development
- Tez No: 468557
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLBER ULAŞ, YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÇALIPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, tedarik zinciri entegrasyonu ile yeni ürün geliştirme arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Tedarik zinciri entegrasyonu müşteri entegrasyonu, tedarikçi entegrasyonu ve iç entegrasyon olmak üzere üç alt boyutta çalışmaya dahil edilmiştir. Tedarikçi entegrasyonu, müşteri entegrasyonu ve iç entegrasyon ile yeni ürün geliştirme arasındaki ilişki ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir. Öncelikle çalışma evrenini oluşturan Ankara ve İstanbul illerinde faaliyet gösteren 27 işletme yöneticisi ve 3 akademisyene pilot çalışma uygulanarak kapsam geçerliliği testi sonuçları paylaşılmıştır. Daha sonra Ankara ve İstanbul illerinde faaliyet gösteren imalat sektöründeki 390 orta ve büyük ölçekli işletme yöneticisinden elde edilen veri üzerinden güvenirlik analizi ve yapı geçerliliği testleri; ayrışma geçerliliği, yakınsama geçerliliği, açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi test sonuçları sunulmuştur. Nihai aşamada yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak araştırma modeli sınanmıştır. Çalışma bulgularında müşteri entegrasyonu, tedarikçi entegrasyonu ve iç entegrasyonun yeni ürün geliştirme üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu görülmektedir. Bu sonuçlarla tedarik zinciri entegrasyonunun yeni ürün geliştirme üzerine etkisi modeli sınanmış ve doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between supply chain integration and new product development is investigated. Supply chain integration has been incorporated into three sub-dimensions: customer integration, supplier integration and internal integration. The relationship between supplier integration, customer integration and internal integration and new product development has been examined separately. Firstly, content validity results shared with pilot study, which was carried out with 3 academician and 27 business managers operating in the Ankara and Istanbul provinces that constitute the study universe. Then, reliability analysis and structural validity tests; discriminant validity, convergence validity, descriptive factor analysis and confirmatory factor analysis test results were presented on the data obtained from 390 medium and large scale business managers in manufacturing sector operating in Ankara and Istanbul provinces. In the final stage, the research model was tested using structural equation modeling. In the study findings, customer integration, supplier integration and internal integration seem to have a positive influence on new product development. With these results, the impact model of supply chain integration on new product development has been tested and verified.